Notowania

wybory 2011
23.08.2011 10:00

PKW chce wyjaśnień od PO. Chodzi o "Polskę w budowie"

Państwowa Komisja Wyborcza chce wyjaśnień na temat konferencji Polska w budowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

*PKW poprosiła komitet wyborczy PO o wyjaśnienia w sprawie konferencji prasowej z początku sierpnia - wynika z pisma komisji wyborczej. PKW przekazała także materiały do prokuratury. *

5 sierpnia Platforma Obywatelska zorganizowała konferencję prasową, podczas której zaprezentowano m.in. spoty telewizyjne. Została ona zorganizowana zanim Platforma złożyła w PKW wymagane zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego. Politycy PiS i SLD zwrócili się w tej sprawie do Państwowej Komisji Wyborczej.

_ - PKW zwróciła się do pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego PO o złożenie wyjaśnień, m.in. kto był organizatorem tej konferencji i jej charakteru, a w szczególności odniesienia się do kwestii prezentowanych spotów wyborczych oznaczonych informacją sfinansowane ze środków KW Platforma Obywatelska RP _ - czytamy w odpowiedzi Państwowej Komisji Wyborczej.

PKW poinformowała także, że _ przekazała dostępne jej materiały w powyższej sprawie Prokuraturze Rejonowej w Warszawie do stosowanego wykorzystania _.

Zgodnie z art. 105 Kodeksu wyborczego, agitację wyborczą można prowadzić od dnia przyjęcia przez właściwy organ zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.

Szef sztabu wyborczego PO Jacek Protasiewicz odpiera te zarzuty. Tłumaczył, że PKW w lipcu przyjęła stanowisko, z którego wynika, że pomiędzy rozpisaniem wyborów, a zarejestrowaniem komitetu wyborczego można prowadzić działania, które mają charakter agitacji wyborzej, o ile koncentrują się one na propagowaniu własnego programu.

Według niego spoty _ Polska w budowie _ w tamtym okresie nie zawierały żadnych elementów nawołujących do głosowania, ani nie przedsatwiały żadnego kandydata. Jak dodał _ były jedynie relacją z realizacji zalożeń programowych PO w mijającej kadencji _.

Protasiewicz wyjaśnił ponadto, że emisja spotów PO w telewizji nastąpiła dopiero w dniu, w którym komitet wyborczy PO został zarejestrowany. Czyli w poniedziałek 8 sierpnia.

_ - O godzinie 16 PKW podjęła uchwałę o rejestracji naszego komitetu, o godz. 17 wydane zostały dokumenty, a emisja nastąpiła w bloku informacyjnym około 19 _ - zaznaczył.

Czytaj więcej o kampanii wyborczej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t154080.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;oskarza;po;o;zlamanie;ordynacji;wyborczej,222,0,888286.html) PiS: Platforma ogłaszając to, złamała prawo Chodzi o kampanię _ Polska w budowie _, do której spoty Platforma zaprezentowała na piątkowej konferencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t137921.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pozew;wyborczy;przeciw;pis;duzy;potencjal;komicznosci,59,0,895547.html) PO pozywa PiS. "Duży potencjał komiczności" - _ Jeszcze dziś do sądu w trybie wyborczym trafi pozew przeciwko PiS _- powiedział szef kampanii wyborczej PO, Jacek Protasiewicz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t155000.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;zaprasza;na;debaty;wskazuje;miejsce,167,0,895143.html) Kaczyński zaprasza ministrów do siebie. PO wysłała mu list Partie spierają się o czas i miejsce przedwyborczych debat.
Tagi: wybory 2011, wybory, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz