Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKW: eurowybory przygotowywane według dotychczasowych przepisów

0
Podziel się:

PKW przygotowuje czerwcowe wybory do
Parlamentu Europejskiego według dotychczasowych przepisów.
Zaskarżenie przez prezydenta noweli ordynacji wyborczej do TK nie
spowoduje żadnych kłopotów, również jeśli chodzi o liczbę
wybieranych w Polsce europosłów - powiedział PAP kierownik
Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.

PKW przygotowuje czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego według dotychczasowych przepisów. Zaskarżenie przez prezydenta noweli ordynacji wyborczej do TK nie spowoduje żadnych kłopotów, również jeśli chodzi o liczbę wybieranych w Polsce europosłów - powiedział PAP kierownik Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.

W czwartek prezydent Lech Kaczyński zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Wprowadzała ona m.in. dwudniowe głosowanie, umożliwiała osobom starszym i niepełnosprawnym głosowanie przez pełnomocnika oraz uwzględniała zmniejszenie liczby polskich europosłów z 54 do 50 (ma to związek z wejściem do UE Bułgarii i Rumunii).

Czaplicki podkreślił w piątkowej rozmowie z PAP, że PKW przygotowuje eurowybory według dotychczasowych, obowiązujących przepisów i na bieżąco podejmuje działania organizacyjne.

PKW np. - jak mówił Czaplicki - przekazała już wójtom, burmistrzom, prezydentom miast oraz przewodniczącym rad gmin pismo z wytycznymi, jak przygotowywać się do czerwcowych eurowyborów. Komisja przypomina w nim m.in. o przeglądzie obwodów głosowania i lokali wyborczych oraz aktualizacji rejestrów wyborców.

Ponadto - jak podkreślił kierownik Krajowego Biura Wyborczego - PKW zwróciła uwagę, aby w miarę możliwości lokale wyborcze znajdowały się w budynkach przystosowanych zarówno dla osób starszych, jak i niepełnosprawnych.

Czaplicki poinformował, że jeśli chodzi o liczbę polskich europosłów, nie ma wątpliwości, że w tym roku wybierzemy ich 50, a nie 54 - jak jest zapisane w obowiązującej ordynacji wyborczej.

Wyjaśnił, że tej kwestii nie musi regulować prawo krajowe, ponieważ liczbę mandatów w PE przysługującą krajom członkowskim Unii Europejskiej ustala Traktat Nicejski, który jest umową międzynarodową, a więc zgodnie z polską konstytucją stosowany jest bezpośrednio, bez konieczności zmiany prawa wewnętrznego.

Termin tegorocznych wyborów do PE we wszystkich krajach Unii Europejskiej przewidziany jest na dni od 4 do 7 czerwca. W Polsce datę głosowania ogłasza prezydent. Lech Kaczyński zapowiedział, że zrobi to 9 marca. Wszystko wskazuje na to, że będzie to niedziela 7 czerwca, bo wybory muszą się odbyć w dzień wolny od pracy.(PAP)

agy/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)