Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKW odrzuciła sprawozdania finansowe 14 komitetów wyborczych

0
Podziel się:

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła
sprawozdania 14 komitetów wyborczych w wyborach parlamentarnych,
m.in. Komitetu Wyborczego Centrum (macierzystej partii ministra
Zbigniewa Religii). Bez zastrzeżeń przyjęła sprawozdania 100
komitetów, w tym wszystkich partii zasiadających w Sejmie.

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania 14 komitetów wyborczych w wyborach parlamentarnych, m.in. Komitetu Wyborczego Centrum (macierzystej partii ministra Zbigniewa Religii). Bez zastrzeżeń przyjęła sprawozdania 100 komitetów, w tym wszystkich partii zasiadających w Sejmie.

Jak poinformował PAP ekspert Krajowego Biura Wyborczego Radomir Wasilewski, z 14 komitetów wyborczych, których sprawozdania zostały odrzucone, 7 odwołało się w tej sprawie do Sądu Najwyższego, m.in. Komitet Wyborczy Centrum, Komitet Wyborczy Dom Ojczysty czy Stronnictwo Ludowe "Ojcowizna".

Wasilewski powiedział też, że zostało przyjętych 13 sprawozdań z uchybieniami, co oznacza, że PKW zaaprobowała sprawozdania, ale jednocześnie musiała powiadomić organy ścigania o niektórych błędach.

Jak podkreślił Wasilewski, najczęstszymi błędami w sprawozdaniach były: wpłaty dokonywane już po zakończeniu wyborów oraz wpłaty bezpośrednie na rzecz komitetów wyborczych partii politycznych. "To partia może przekazać środki na fundusz komitetu wyborczego. Ludzie nie mogą wpłacać bezpośrednio na rzecz komitetu wyborczego" - wyjaśnił Wasilewski.

Do końca maja PKW musi jeszcze rozpatrzyć sprawozdania finansowe komitetów wyborczych z wyborów prezydenckich.

W PKW trwają również prace nad sprawozdaniami partii politycznych. Termin ich składania minął 31 marca, ale PKW ma czas na ich ocenę do końca lipca.

Dokumenty złożone przez komitety wyborcze i partie są sprawdzane przede wszystkim pod kątem ich zgodności z ustawą o partiach politycznych i przepisach antykorupcyjnych.

Z ustawy o partiach politycznych wynika, że w sprawozdaniach finansowych partii podawane są informacje o tym, skąd i ile pieniędzy uzyskały w danym roku. Zawierać też powinny dane o wpływach na fundusz wyborczy i wydatkach tego funduszu. Do sprawozdania dołączana jest też informacja o wykorzystaniu subwencji budżetowej - dotyczy to tych ugrupowań, które ją otrzymały. (PAP)

ajg/ kaj/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)