Notowania

wiadomości
08.08.2011 17:54

PKW: powstało dziewięć komitetów wyborczych

# dochodzi informacja o decyzji PKW w sprawie komitetów #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o decyzji PKW w sprawie komitetów #

08.08. Warszawa (PAP) - Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła w poniedziałek zgłoszenia o powstaniu dziewięciu komitetów wyborczych. Od tej chwili komitety te mogą prowadzić agitację wyborczą.

Na poniedziałkowym posiedzeniu PKW przyjęła zgłoszenia komitetów: Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Prawa i Sprawiedliwości, PJN, PSL, Ruchu Palikota, Prawicy Rzeczypospolitej oraz Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80 i Polski Patriotycznej.

Do tej pory PKW przyjęła 11 zawiadomień o utworzeniu komitetów. Żadne nie zostało odrzucone, dwa czekają na rozpatrzenie. Są to zawiadomienia: Ligi Obrony Suwerenności oraz Związku Słowiańskiego.

Jak mówili na poniedziałkowej konferencji prasowej członkowie PKW, choć kampania wyborcza trwa od piątku, czyli od chwili opublikowania zarządzenia prezydenta o wyborach, to dopiero od momentu przyjęcia przez Komisję zawiadomienia o utworzeniu poszczególnych komitetów, mogą one prowadzić agitację wyborczą.

Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki przypomniał też, że 30 sierpnia o północy minie termin zgłaszania list kandydatów na posłów i senatora w danym okręgu.

Podkreślił, że listy te zgłasza się do właściwej okręgowej komisji wyborczej, a nie do PKW; komisje te PKW powoła do poniedziałku 22 sierpnia.

Do 9 września będą podane informacje o obwodach głosowania - czyli o lokalach wyborczych, do których miesiąc później udamy się głosować. Podane będą też informacje o tym, które lokale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Tego dnia też PKW wylosuje numery list dla tych komitetów, które zarejestrują listy w co najmniej połowie lokalów wyborczych.

Od 24 września do 7 października (do północy) w publicznym radiu i telewizji będą nieodpłatnie rozpowszechniane audycje komitetów wyborczych.

PKW przypomina też, że osoby niepełnosprawne, które chcą w kraju zagłosować korespondencyjnie, w tym za pomocą nakładek w języku Braille'a - muszą do poniedziałku 19 września skierować odpowiednie zgłoszenie do wójta.

Zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą zgłosić trzeba konsulowi do poniedziałku 26 września.

Również do 26 września niepełnosprawni, którzy chcą głosować w lokalu wyborczym przystosowanym do głosowania dla osób niepełnosprawnych, powinni złożyć wniosek o wpisanie ich do spisu wyborców głosujących w takim właśnie lokalu.

Tego samego dnia mija termin zgłaszania wójtowi chęci zagłosowania za pomocą nakładek Braille'a.

Najpóźniej do 10. dnia przed wyborami należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, jeśli ma się zamiar zagłosować właśnie w ten sposób.

Osoby przebywające poza miejscem zamieszkania w czasie wyborów mogą do 4 października składać wnioski o wpisanie ich do spisu wyborców w miejscu, gdzie przebywają.

Każda osoba, która będzie wyjeżdżać i wie, że w dniu wyborów będzie poza swoim miejscem zamieszkania, może też zagłosować przy pomocy zaświadczenia o prawie do głosowania. Jest ono wydawane przez urzędy gmin i urzędy miejskie do piątku 7 października, w godzinach urzędowania tych urzędów.

Czaplicki przypomniał, że głosowanie w wyborach 9 października oraz wszystkich następnych odbywać się będzie w godzinach 7-21.(PAP)

hgt/ ann/ agy/ la/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz