Notowania

pkw
07.05.2010 15:24

PKW zarejestrowała B.Ziętka jako kandydata na prezydenta

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała Bogusława Ziętka (Sierpień 80) jako kandydata w wyborach prezydenckich - poinformował w piątek przewodniczący PKW Stefan Jaworski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała Bogusława Ziętka (Sierpień 80) jako kandydata w wyborach prezydenckich - poinformował w piątek przewodniczący PKW Stefan Jaworski.

Jaworski powiedział, że uchwały ws. rejestracji pozostałych kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze zostaną podjęte do 11 maja.

PKW przyjęła już cztery kandydatury. Oprócz Ziętka, formalnie zarejestrowała: Waldemara Pawlaka (PSL), Grzegorza Napieralskiego (SLD) i Marka Jurka (Prawica Rzeczypospolitej).

Na rejestrację nadal czekają: Bronisław Komorowski (PO), Jarosław Kaczyński (PiS), Andrzej Olechowski (niezależny, wspierany przez Stronnictwo Demokratyczne), Andrzej Lepper (Samoobrona), Janusz Korwin-Mikke (były prezes UPR, obecnie Wolność i Praworządność) i Kornel Morawiecki (założyciel "Solidarności Walczącej").

Jaworski mówił, że proces weryfikacji kandydatów na prezydenta polega m.in. na sprawdzeniu przez PKW, czy dana osoba posiada prawa wyborcze i czy figuruje w rejestrze wyborców pod podanym w zgłoszeniu adresem zameldowania. Komisja wysyła także zapytanie do Krajowego Rejestru Karnego, czy dany kandydat nie był karany.

Przewodniczący PKW poinformował również, że komitety wyborcze, które nie zgłosiły swoich kandydatów w wyborach prezydenckich, zostały rozwiązane.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki przypomniał na konferencji prasowej, że koszt organizacji dwóch tur wyborów prezydenckich wyniesie około 121 mln zł. 87 proc. pieniędzy przeznaczonych na wybory zostanie przekazane gminom, które odpowiadają za sporządzenie spisów wyborców w dwóch egzemplarzach, druki z podziałem na obwody głosowania, przygotowanie lokali wyborczych.

61 mln zł przeznaczone będzie na diety dla 250 tys. osób zasiadających w komisjach wyborczych. Dieta dla przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej wyniesie 165 zł, dla wiceprzewodniczącego 150 zł, a dla członka komisji 135 zł.

W 47 okręgowych komisjach wyborczych, powołanych w celu przeprowadzenia wyborów prezydenckich, będzie zasiadało 235 sędziów.

Koszt zorganizowania wyborów za granicą wyniesie od 1-1,3 mln zł.

W dniu wyborów prezydenckich, 20 czerwca, PKW będzie informować o frekwencji wyborczej trzykrotnie - o godz. 8, 13 oraz 17.

Z kolei wybory uzupełniające do Senatu, które odbędą się 20 czerwca w Katowicach, Krośnie i Płocku, będą kosztowały około 8 mln zł. Termin zgłaszania osób pragnących ubiegać się o mandat senatorski upływa 11 maja.(PAP)

joko/ la/ gma/

Tagi: pkw, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz