Notowania

nowy
22.07.2010 20:14

Plac Defilad będzie miał nowy plan zagospodarowania

# dochodzi więcej szczegółów #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi więcej szczegółów #

22.07. Warszawa (PAP) - Plac Defilad jeszcze w tym roku może mieć nowy plan zagospodarowania przestrzennego. W ocenie stołecznego ratusza plan uchwalony w 2006 r. nie sprawdził się m.in. dlatego, że przewidywał zbyt niską zabudowę. Teraz miałyby powstać budynki wyższe od PKiN.

Otoczenie Pałacu już zaczęło się zmieniać. W ostatnim czasie rozebrane zostały stojące w jego sąsiedztwie hale handlowe, w tym hala Kupieckich Domów Towarowych, po której teren miasto odzyskało w ub. roku.

W sierpniu rozpocznie się budowa II linii metra. W miejscu, gdzie stała hala KDT, powstać ma łącznik między istniejącą a planowaną linią podziemnej kolejki. W tym samym rejonie ma stanąć Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego budowa rozpocznie się w 2012 r.

Jak powiedział PAP rzecznik stołecznego ratusza Tomasz Andryszczyk, uchwalony w 2006 r. plan zagospodarowania przestrzennego nie sprawdził się m.in. ze względu na zbyt małą wysokość proponowanej zabudowy. W obowiązującym planie została ona określona na 36 m. "Przez cztery lata od jego uchwalenia nie zgłosił się żaden inwestor, który chciałby zrobić cokolwiek w zgodzie z tym planem. Nikogo nie zmusi się do budowy w takim miejscu niskich budynków" - dodał. Jak ocenił, realne są szanse na uchwalenie nowego planu przez Radę Warszawy jeszcze w tym roku.

Ratusz planuje też wykup kilkunastu działek na Pl. Defilad od spadkobierców właścicieli, którym odebrano je po II wojnie światowej. Jak powiedział Andryszczyk, ma się to dziać etapami. Pierwsze mają zostać kupione działki pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jak dodał, może się to stać w 2011 lub 2012 r. Część należących z kolei do miasta działek ma zostać sprzedana w 2011 r. - taka informacja znalazła się w założeniach do projektu przyszłorocznego budżetu stolicy.

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada budowę od strony ul. Emilii Plater trzech wysokich budynków. Dwa z nich - przy południowo-zachodnim narożniku PKiN - będą wyższe od PKiN; ich planowana wysokość to 233-245 m (wysokość Pałacu do wierzchołka iglicy to 230 m, a bez niej niecałe 168 m).

Trzeci budynek, najbliżej Parku Świętokrzyskiego, ma mieć wysokość 208-220 m. Dwa wysokie, ale niższe od poprzednich budowle mają powstać w drugiej linii zabudowy Al. Jerozolimskich, bliżej Pałacu. Jedna z nich ma być wysoka na 128-140 m, druga - bliżej ronda Dmowskiego - na 78-90 m. Najwyższe budynki będą schodkowo obniżać się od skrzyżowania ul. Emilii Plater i Al. Jerozolimskich.

Dzięki wysokości budynków i zwartej zabudowie gmach Pałacu przestanie dominować nad miastem.

Według koncepcji opracowanej przez Miejską Pracownię Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju, niskie budynki - o wysokości 24-26 m - powstaną po południowej i wschodniej stronie PKiN. Zabudowa w tym rejonie ma nawiązać do wysokości już istniejących, przeciwległych pierzei Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstanie w północno-wschodnim narożniku Pl. Defilad. Gmach symetryczny do muzeum zaplanowano przy ul. Marszałkowskiej. Po jego wybudowaniu, przed głównym wejściem do Pałacu powstanie nowy miejski plac. W jego centralnej części pojawić ma się zespół fontann. Plac ma być miejscem organizacji imprez masowych.

Wzdłuż Al. Jerozolimskich projektanci zaplanowali bulwar nawiązujący do otwartej przestrzeni terenów kolejowych, znajdujących się tu przed 1939 r. Do przedwojennej siatki ulic w rejonie PKiN mają nawiązywać też nowe ulice - przedłużenie ul. Pankiewicza oraz ciągi piesze na przedłużeniu ulic Poznańskiej i Widok. Zniknąć mają pawilony wejściowe dworca "Warszawa-Śródmieście".

Wzdłuż ulic otaczających Pl. Defilad, tj. Al. Jerozolimskich, Emilii Plater, Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, mają powstać ścieżki rowerowe. Pojawią się też nowe przejścia dla pieszych. Przez Marszałkowską będzie można przedostać się na wysokości ul. Złotej, przez Al. Jerozolimskie - na wysokości ul. Pankiewicza, trzy nowe przejścia pojawią się też na ul. Emilii Plater, m.in. na wysokości Sali Kongresowej. Na ul. Świętokrzyskiej nowe przejście prowadzić będzie do głównego wejścia do Parku Świętokrzyskiego. Przejścia na powierzchni pojawią się też na rondzie Dmowskiego, gdzie dziś trzeba korzystać z przejść podziemnych.

Jak poinformowała koordynator zagospodarowania przestrzennego wokół PKiN Małgorzata Sprawka z Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju, plan zabudowy terenu dopuszcza umieszczenie buspasa na ul. Marszałkowskiej. Jak dodała, na całym terenie przybędą nowe miejsca parkingowe.

"Na terenie Placu Defilad staraliśmy się dopuścić jak najwięcej zabudowy mieszkaniowej. Zaproponowany przez nas układ komunikacyjny powinien wytrzymać szczyt poranny" - powiedziała Sprawka.

Znajdujący się po północnej stronie PKiN Park Świętokrzyski ma zostać zachowany i przedłużony do ul. Marszałkowskiej. Od Pl. Defilad zostanie oddzielony nową ulicą, przy której pojawi się ogród zimowy z dworcem rowerowym.

Według zastępcy prezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza w obecnym planie zagospodarowania przewidziano prawie o 1 ha więcej zieleni niż w poprzednim. "Projektując ten plan, zachowaliśmy dobre rozwiązania - jak plac przy Pałacu Kultury i Nauki. Staraliśmy się również o zachowanie tej zieleni, która już istnieje" - powiedział Wojciechowicz podczas czwartkowej dyskusji publicznej na temat zabudowy w rejonie PKiN.

Do 16 sierpnia nowy projekt zagospodarowania będzie wyłożony w PKiN do publicznego wglądu.

W czwartek mija 55 lat od oddania Pałacu Kultury i Nauki do użytku. Wzniesiony jako "dar narodu radzieckiego dla Polski", przez warszawiaków potocznie nazywany Pekinem, w 2007 roku został wpisany do rejestru zabytków.(PAP)

mca/ malk/ itm/ gma/

Tagi: nowy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz