Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Planowane wizyty Komorowskiego - m.in. Lizbona, Astana, Karlowe Wary

0
Podziel się

Lizbona, Karlowe Wary, Astana, Jałta, Charków - te miejsca do końca roku
odwiedzi prezydent Bronisław Komorowski w ramach swoich podróży zagranicznych. Według
nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do otoczenia prezydenta, przygotowywana jest też
wizyta w USA.

bEhqrfFh

Lizbona, Karlowe Wary, Astana, Jałta, Charków - te miejsca do końca roku odwiedzi prezydent Bronisław Komorowski w ramach swoich podróży zagranicznych. Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do otoczenia prezydenta, przygotowywana jest też wizyta w USA.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł w Kancelarii Prezydenta, do wizyty Komorowskiego w Stanach Zjednoczonych może dojść "w niedługim czasie", najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.

W lipcu, tuż po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów prezydenckich, prezydent USA Barack Obama zadzwonił z gratulacjami do Komorowskiego i podczas tej rozmowy zaprosił go do złożenia wizyty w Stanach Zjednoczonych.

bEhqrfFj

Strona polska przygotowuje także wizytę prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce.

Goszczący na początku września w Warszawie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow poinformował, że prezydent Rosji przyjął zaproszenie Komorowskiego do złożenia wizyty w Polsce i obecnie trwają prace nad ustaleniem terminu tego spotkania. Także szef polskiego MSZ Radosław Sikorski wyrażał zadowolenie ze spodziewanej wizyty w Polsce Miedwiediewa. "Przygotowujemy pakiet porozumień, które - mam nadzieję - podpiszemy w obecności prezydentów" - powiedział.

W najbliższych miesiącach Komorowski planuje kilka wizyt zagranicznych. 25 września udaje się na Ukrainę na uroczystości z okazji 10-lecia otwarcia Cmentarza Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

W Charkowie-Piatichatkach spoczywają szczątki ok. 3,8 tys. polskich oficerów, wziętych do niewoli po sowieckiej agresji na Polskę. Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji władz ZSRR, NKWD wymordowało w Charkowie tych oficerów wojska, a także Korpusu Ochrony Pogranicza, których więziono w obozie w Starobielsku.

bEhqrfFp

Na początku października prezydent ponownie będzie gościł na Ukrainie, gdzie w Jałcie spotka się z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), międzynarodowego stowarzyszenia promującego wejście Ukrainy do Unii Europejskiej. Konferencja planowana jest w dniach 30 września - 3 października.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do otoczenia prezydenta, niewykluczone, że dojdzie także niedługo do wizyty w Polsce prezydenta Janukowycza.

W listopadzie prezydent planuje wziąć udział w dwóch spotkaniach międzynarodowych.

W dniach 5-6 listopada zamierza udać się, na zaproszenie prezydenta Czech Vaclava Klausa, do Karlowych War, gdzie odbędzie się spotkanie Grupy Wyszehradzkiej, natomiast w dniach 19 i 20 listopada - do Lizbony na szczyt NATO.

bEhqrfFq

W spotkaniu lizbońskim będą uczestniczyć przywódcy państw NATO, w tym także amerykański prezydent Barack Obama. Sojusznicy mają się koncentrować m.in. na postępach NATO w Afganistanie.

W dniach 1-2 grudnia Komorowski udaje się do stolicy Kazachstanu Astany na szczyt Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Kazachstan przewodniczy obecnie pracom tej organizacji.

Spotkanie będzie siódmym szczytem w historii organizacji. Poprzednie szczyty odbyły się 1975 roku w Helsinkach, w 1990 roku w Paryżu, 1992 w Helsinkach, w 1994 r. w Budapeszcie, 1996 r. w Lizbonie i 1999 r. w Stambule. (PAP)

eaw/ ura/ jra/

bEhqrfFK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)