Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Plany muzeum historii Polaków w Niemczech nabierają kształtów

0
Podziel się:

Plany utworzenia w Bochum ośrodka dokumentacji o historii i kulturze Polaków
w Niemczech są tematem rozpoczętych we wtorek w Dortmundzie dwudniowych warsztatów z udziałem
przedstawicieli niemieckiej Polonii, ekspertów oraz władz Polski i RFN.

Plany utworzenia w Bochum ośrodka dokumentacji o historii i kulturze Polaków w Niemczech są tematem rozpoczętych we wtorek w Dortmundzie dwudniowych warsztatów z udziałem przedstawicieli niemieckiej Polonii, ekspertów oraz władz Polski i RFN.

Zamiar utworzenia ośrodka, który ma się mieścić w Domu Polskim w Bochum (Nadrenia Północna-Westfalia), rządy Polski i Niemiec potwierdziły w zeszłym roku przy okazji obchodów 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu i dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 r. O powstanie takiej placówki zabiegał przede wszystkim Związek Polaków w Niemczech spod znaku Rodła, uważany za sukcesora przedwojennej mniejszości polskiej w Niemczech.

Ponad rok po obchodach jubileuszu traktatu gotowe jest studium wykonalności projektu, opracowane przez Zrzeszenie Regionu Westfalia-Lippe (Landschaftsverband Westfallen-Lippe - LWL), które m.in. prowadzi 17 placówek muzealnych w regionie, i dofinansowane przez federalnego ministra kultury.

Zdaniem przewodniczącego niemieckiego Bundestagu Norberta Lammerta, który otworzył warsztaty w Dortmundzie, planowane muzeum będzie "pomostem do porozumienia" oraz "ważnym krokiem na wspólnej drodze do wspólnej przyszłości" Polaków i Niemców.

"Niemcy i Polacy mają wielką wspólną przeszłość. Szczególnie w Zagłębiu Ruhry, które powstało dzięki zadziwiająco silnej i odnoszącej sukcesy imigracji, polskie wpływy są do dziś charakterystyczne i widoczne w wielu miejscach" - powiedział Lammert, cytowany w komunikacie prasowym LWL.

Dyrektor biura pełnomocnika polskiego premier ds. dialogu międzynarodowego Krzysztof Miszczak podkreślił zaś, że "Niemcy i Polacy podzielają wspólne wartości i mają wspólne interesy oraz cele w Europie", a mimo to wiedza o wspólnej historii i kulturze często jest niepełna. Miszczak wyraził nadzieję, że planowany ośrodek dokumentacji w Bochum pomoże uzupełnić te braki.

Jak informuje LWL, planowana placówka powinna być "forum wymiany o pamięci, historii, tożsamości i kulturze" Polaków w Niemczech. Ma ona też pokazać, w jaki sposób Polacy przyczynili się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego Niemiec. "Centralnym medium będzie cyfrowy Atlas Pamięci, udostępniony na portalu internetowym. Portal zgromadzi informacje o historii i kulturze Polaków w Niemczech, wykorzystując także możliwości cyfrowych sieci społecznościowych" - zapowiada LWL.

Autorem studium wykonalności projektu ośrodka dokumentacji w Bochum jest pochodzący z Wrocławia i mieszkający w Niemczech od ponad 30 lat dr Jacek Barski. (PAP)

awi/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)