Notowania

wiadomości
23.04.2012 10:00

Plenerowymi pokazami hutnicy promują szkło z Krosna

Zespół hutników z Krosna na plenerowych pokazach przypomina tradycyjne metody produkcji szkła. Prezentacjami zachęca do odwiedzenia tworzonego w tym mieście Centrum Dziedzictwa Szkła - poinformował w poniedziałek Dawid Iwaniec ze spółki zarządzającej Centrum.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zespół hutników z Krosna na plenerowych pokazach przypomina tradycyjne metody produkcji szkła. Prezentacjami zachęca do odwiedzenia tworzonego w tym mieście Centrum Dziedzictwa Szkła - poinformował w poniedziałek Dawid Iwaniec ze spółki zarządzającej Centrum.

Jego otwarcie zaplanowano na początek czerwca.

"Zespół hutników odwiedził już Warszawę, w kwietniu i maju zawita jeszcze m.in. do Krakowa, Poznania i Krynicy. Doświadczeni majstrowie na oczach widzów formują wazony, patery i ozdoby. Z kolei widzowie mogą spróbować własnych sił w dmuchaniu szkła albo odlać pamiątkową monetę" - powiedział Iwaniec.

Publiczne prezentacje mają promować krośnieńskie szkło i być okazją do poznania tajników hutnictwa szkła.

"Mało kto zastanawia się nad tym, w jaki sposób powstaje szkło, a tradycyjne metody jego produkcji to coś w rodzaju sztuki o bardzo widowiskowym charakterze. Chcemy tę nieznaną dyscyplinę promować nie tylko w powstającym Centrum, ale także poprzez tego typu pokazy" - wyjaśnił prezes spółki zarządzającej Centrum, Stefan Dziadosz.

Prezentacje przeprowadzane są w namiocie, który wystylizowany został na wnętrze tradycyjnej huty szkła. Powstają tam zarówno użytkowe wyroby szklane, jak i szkło artystyczne. Pokazy maja zachęcać do odwiedzenia Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie znajdą się m.in. ekspozycja wzornictwa szkła, wystawa o historii szklarstwa, galeria nowości.

"Krosno w kraju i za granicą najczęściej jest kojarzone ze szkłem. Dlatego też miasto postanowiło wykorzystać ten temat do swojej promocji turystycznej" - powiedział Iwaniec.

Przypomniał, że Krosno i okolice - zwane przez niektórych szklanym zagłębiem - są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego oraz pracowni artystycznych. Niektóre z nich, np. Krośnieńskie Huty Szkła Krosno, pracują nieprzerwanie od początku lat 20. minionego stulecia.

"Centrum ma przypominać, że Krosno jest jednym z kluczowych ośrodków hutnictwa szkła na świecie, a tutejsze wyroby od pokoleń stanowią podstawowy element wyposażenia i wystroju tysięcy gospodarstw domowych" - podkreślił Iwaniec.

W ramach projektu w Centrum Dziedzictwa Szkła powstanie piec szklarski, gdzie turyści samodzielnie będą mogli formować wyroby szklane. W mieście rozmieszczono już elementy architektury szklanej. W galerii będą prezentowane najnowsze wyroby podkarpackich hut.

Realizacja projektu ma kosztować ok. 23,5 mln zł, z czego ponad 7 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych.(PAP)

kyc/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz