Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płock: Strajkujący lekarze szpitala wojewódzkiego bliżej porozumienia płacowego z dyrekcją

0
Podziel się:

Strajkujący od początku ogólnopolskiej akcji
protestacyjnej lekarze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w
Płocku (Mazowieckie) wstępnie zaakceptowali proponowaną przez
dyrekcję tej placówki podwyżkę płac od nowego roku do wysokości
1,9 średniej krajowej - dowiedziała się we wtorek PAP z dwóch
niezależnych źródeł zbliżonych do negocjacji.

Strajkujący od początku ogólnopolskiej akcji protestacyjnej lekarze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w Płocku (Mazowieckie) wstępnie zaakceptowali proponowaną przez dyrekcję tej placówki podwyżkę płac od nowego roku do wysokości 1,9 średniej krajowej - dowiedziała się we wtorek PAP z dwóch niezależnych źródeł zbliżonych do negocjacji.

Do uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie podwyżek płac doszło podczas wtorkowych negocjacji. Strony nie chcą oficjalnie komentować tej informacji. Według pragnącego zachować anonimowość rozmówcy PAP, lekarze i dyrekcja płockiego WSzZ mają spotkać się w środę rano. "Zaplanowano, że podczas spotkania dojdzie do spisania porozumienia" - twierdzi źródło.

Według niego, podpisanie porozumienia oznaczałoby zakończenie strajku i wycofanie złożonych wcześniej przez większość lekarzy wypowiedzeń.

Główna część uzgodnionego stanowiska dotyczy wzrostu płac lekarzy specjalistów od 1 stycznia 2008 roku do poziomu 1,9 średniej krajowej - bez dyżurów. W stanowisku uzgodniono także perspektywę dojścia do poziomu wynagrodzenia w wysokości 2 średnich krajowych dla lekarzy od 1 października 2008 roku.

Wcześniej strajkujący lekarze płockiego WSzZ odrzucili propozycję dyrekcji placówki podniesienia plac do poziomu 1,6 średniej krajowej - szef tamtejszego oddziału OZZL Ryszard Mondziel informował wtedy, że głównym postulatem płacowym jest wzrost wynagrodzeń do minimum 2 średnich krajowych.

W ramach prowadzonego strajku 121 lekarzy na 218 zatrudnionych w płockim WSzZ złożyło dotychczas wypowiedzenia z pracy. Okres wypowiedzenia obowiązujący większość lekarzy, którzy złożyli wymówienia, upływa z końcem września. Decyzję o rezygnacji z pracy w momencie odejścia zespołów lekarskich zadeklarowali też ordynatorzy.

Protest w płockim WSzZ przebiega w zaostrzonej formie - nie są wypełniane zwolnienia na drukach ZUS ZLA oraz dokumenty dla NFZ, zmniejszona jest do trzech liczba lekarzy na każdym oddziale (ordynator, lekarz dyżurny i wspomagający).

W sierpniu dyrekcja WSzZ ogłosiła konkurs dla lekarzy specjalistów na świadczenia zdrowotne w oddziałach, poradniach, pracowniach i zakładach - kontrakty z chętnymi byłyby zawierane na okres od 1 października do końca 2008 roku. "To normalne działanie, dające szansę ciągłości funkcjonowania placówki w przypadku, gdyby doszło do sytuacji kryzysowej" - tłumaczył wtedy dyrektor Kwiatkowski.

Wcześniej rada społeczna płockiego WSzZ negatywnie zaopiniowała wniosek dyrekcji do wojewody mazowieckiego o czasowe zaprzestanie działalności tej placówki w związku z możliwością odejścia z pracy większości lekarzy.

Rocznie w 23 oddziałach WSzZ w Płocku leczonych jest około 50 tys. chorych - w placówce wykonuje się około 12 tys. operacji i zabiegów, a w jej poradniach przyjmowanych jest ponad 130 tys. pacjentów.(PAP)

mb/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)