Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Płock wyemituje obligacje warte ponad 86,8 mln zł

0
Podziel się:

Radni Płocka przyjęli ostatecznie, w drugim głosowaniu, projekt uchwały o
emisji obligacji miejskich na łączną kwotę ponad 86,8 mln zł. Celem emisji ma być spłata kredytów -
poinformował płocki Urząd Miasta.

bEsumUAB

Radni Płocka przyjęli ostatecznie, w drugim głosowaniu, projekt uchwały o emisji obligacji miejskich na łączną kwotę ponad 86,8 mln zł. Celem emisji ma być spłata kredytów - poinformował płocki Urząd Miasta.

Emisja obligacji, skierowana do inwestorów indywidualnych, ma nastąpić jeszcze w 2013 r. Planowany termin wykupu tych papierów określono na lata 2021-25. Uzyskane z emisji obligacji środki mają posłużyć do spłaty sześciu kredytów bankowych, zaciągniętych przez gminę Płock w latach 2008-12.

Radni przyjęli projekt uchwały o emisji obligacji w drugim głosowaniu. Za przyjęciem projektu było 16 radnych, siedmiu było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej, we wtorek, uchwała nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

bEsumUAD

Według prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego decyzja radnych o emisji obligacji "odnosi się nie do działań podejmowanych w tym czy przyszłym roku, ale daje miastu szansę na rozwój w dalszej perspektywie".

Wcześniej Urząd Miasta Płock informował, że emisja obligacji w 2013 r. "pozwoli zoptymalizować zadłużenie miasta i spowoduje, że obsługa zaciągniętych wcześniej zobowiązań stanie się tańsza, przez co wzrosną możliwości inwestycyjne budżetu Płocka".

Projekt zakłada emisję 86 tys. 850 obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł każda, wartych w sumie 86 mln 850 tys. zł.

Płock był pierwszym w kraju miastem, które po 1945 roku wyemitowało obligacje. Emisja tych papierów miała miejsce w 1993 r., a uzyskane wtedy środki posłużyły m.in. do sfinansowania budowy nowoczesnej stacji uzdatniania wody.

bEsumUAJ

W latach następnych Płock przeprowadził jeszcze trzy emisje obligacji, ostatnią w 2010 r. o wartości 80 mln zł. Pozyskane wówczas wpływy przeznaczono na pokrycie planowanego deficytu budżetu miasta oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych. (PAP)

mb/ amac/

bEsumUBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)