Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO apeluje o poparcie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu

0
Podziel się:

O poparcie przez Sejm senackiej poprawki do kodeksu wyborczego
wprowadzającej jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu zaapelował w poniedziałek
senator PO Mariusz Witczak. Nad poprawkami senackimi Sejm ma głosować na posiedzeniu
rozpoczynającym się we wtorek.

O poparcie przez Sejm senackiej poprawki do kodeksu wyborczego wprowadzającej jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu zaapelował w poniedziałek senator PO Mariusz Witczak. Nad poprawkami senackimi Sejm ma głosować na posiedzeniu rozpoczynającym się we wtorek.

Kodeks zawiera przepisy poszczególnych ordynacji wyborczych odnoszące się do wszystkich rodzajów wyborów. Obecnie w jednym okręgu wybiera się od dwóch do czterech senatorów. Konsekwencją wprowadzenia jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu będzie podział całego kraju na 100 okręgów wyborczych; każdy komitet wyborczy będzie mógł zgłosić tylko jednego kandydata na senatora w okręgu; również wyborca będzie mógł oddać głos tylko na jednego kandydata.

Wiceszef senackiego klubu PO Mariusz Witczak przekonywał na poniedziałkowej konferencji prasowej, że takie rozwiązanie sprawi, iż zasady wyboru senatorów będą bardziej czytelne. "Dzisiaj wyborca ma do dyspozycji od dwóch do czterech głosów. Statystyki pokazują, że wyborcy nie korzystają ze wszystkich głosów, nie rozumieją tego systemu. Przeważnie w wyborach do Senatu (tak jak do Sejmu) oddawany jest jeden głos, krótko mówiąc, głosy są marnowane" - argumentował.

Podkreślił, że PO opowiada się za wprowadzeniem okręgów jednomandatowych również w wyborach do Sejmu. "Platformie zależy na tym, aby w ogóle we wszystkich wyborach funkcjonowały okręgi jednomandatowe. Apelujemy do wszystkich partii politycznych, aby poprzeć to rozwiązanie" - powiedział Witczak.

Przypomniał też, że wśród poprawek senackich znalazło się wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach samorządowych we wszystkich gminach (z wyłączeniem miast na prawach powiatu) Sejm proponował, aby okręgi jednomandatowe obowiązywały w gminach do 40 tysięcy mieszkańców.

"Zależy nam, aby okręgi jednomandatowe były we wszystkich gminach, które nie są powiatem. Są w Polsce 63 miasta, które mają prawa powiatowe - tutaj nie chcemy wprowadzać tych zmian, ale rozszerzamy okręgi jednomandatowe z gmin do 40 tysięcy (mieszkańców) na wszystkie pozostałe gminy. W ten sposób obejmiemy prawie 70 procent Polaków systemem jednomandatowych w wyborach samorządowych" - powiedział Witczak.

W Kodeksie wyborczym, w kształcie uchwalonym przez Sejm, znalazły się nowe rozwiązania, tj. możliwość dwudniowego głosowania we wszystkich wyborach, parytety na listach wyborczych oraz możliwość głosowania korespondencyjnego dla Polaków przebywających za granicą.

W myśl przepisów o tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zadecyduje osoba je zarządzająca, czyli w przypadku wyborów samorządowych - premier, prezydenckich - marszałek Sejmu, parlamentarnych - prezydent.

Ustawa reguluje też kwestie parytetów na listach wyborczych. Przewiduje, że nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, aby została ona zarejestrowana.

Kodeks wyborczy wprowadza także nowe godziny głosowania we wszystkich rodzajach wyborów; lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21.(PAP)

laz/ la/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)