Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PO krytykuje PiS za głosowanie przeciw zmianom dot. zamówień publicznych

0
Podziel się

Politycy PO skrytykowali we wtorek PiS za głosowanie przeciwko noweli
ustawy o zamówieniach publicznych dotyczącej m.in. płatności dla podwykonawców. Platforma
podkreśla, że beneficjentami ustawy są przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa.

bEpXPDcR

Politycy PO skrytykowali we wtorek PiS za głosowanie przeciwko noweli ustawy o zamówieniach publicznych dotyczącej m.in. płatności dla podwykonawców. Platforma podkreśla, że beneficjentami ustawy są przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa.

"Pytamy, czy PiS głosowało przeciwko interesowi małych i średnich firm, czy po prostu przeciwko PO, kierując się zacofaną metodą negacji władz? Zastanawiamy się, jakie idee przyświecają PiS? Czy strategią tej partii jest tylko fundamentalna negacja PO?" - pytał na konferencji prasowej poseł PO Adam Szejnfeld.

Inny polityk PO Andrzej Halicki powiedział, że nowela nie była kontrowersyjna, a jej beneficjentami są przede wszystkim przedsiębiorcy. "Kiedy wydawałoby się, że wszyscy powinni być za, to PiS jest przeciw" - powiedział Halicki.

bEpXPDcT

Sejm znowelizował ustawę o zamówieniach publicznych w piątek. Nowe przepisy regulują kwestie związane z podwykonawstwem robót budowlanych, m.in. dotyczące płatności dla podwykonawców. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 307 posłów, przeciw 126, w tym 125 z PiS.

Według rządu podstawowym celem nowelizacji ustawy jest uregulowanie w sposób kompleksowy kwestii podwykonawstwa w zamówieniach publicznych, co do zapewnienia podwykonawcom terminowej zapłaty należnego im wynagrodzenia, zapewnienia wyboru wykonawców mających odpowiedni potencjał oraz ograniczeniu ryzyka sporów przy realizacji zadań publicznych.

Na mocy przyjętych przepisów wykonawca odpowiada bezpośrednio przed zamawiającym za wypełnianie swych zobowiązań w stosunku do podwykonawców. Niewywiązywanie się z tych zobowiązań może dać podstawę do nałożenia na wykonawcę sankcji. Dodatkowo brak dowodów zapłaty należnego podwykonawcom wynagrodzenia spowoduje wstrzymanie wynagrodzenia należnego wykonawcy lub kolejnej zaliczki. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

bEpXPDcZ

laz/ mok/ jra/

bEpXPDdu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)