Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PO o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji: "Pora odejść"

0
Podziel się:

Skrócenie kadencji rady popiera też Lewica i PSL.

PO o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji: "Pora odejść"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Miarka się przebrała, przeszliście samych siebie, pora odejść - takimi słowami PO domaga się w Sejmie skrócenia kadencji KRRiT. Rozwiązanie KRRiT popiera Lewica i PSL. Oponuje PiS, podkreślając, że zarzuty stawiane Radzie są niemerytoryczne, a KRRiT dobrze wypełnia swoje zadania.

_ - Pora odejść. Klub PO poprze wniosek komisji o odrzucenie sprawozdania _ - powiedziała do przewodniczącego KRRiT Iwona Śledzińska-Katarasińska (na zdjęciu).

_ - Chyba się miarka przebrała, a to ucho w przysłowiowym dzbanie naprawdę się już urwało _ - mówiła, dodając, że Krajowa Rada w obecnym składzie _ nie tylko nie próbuje naprawiać _ sytuacji w mediach publicznych, _ tylko z dziką premedytacją ją pogarsza _.

Śledzińska-Katarasińska szczególnie krytykowała politykę wyboru rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Jak mówiła w składzie pierwszych rad nadzorczych, wybranych przez tę KRRiT, byli wszyscy _ od Sasa do lasa. Mieliśmy i cukierników, i właścicieli kasyn. Liczył się tylko klucz polityczny _.

Przy wyborze kolejnych rad nadzorczych - według Śledzińskiej-Katarasińskiej - KRRiT _ przeszła już samą siebie _.

- _ Zero jakiegokolwiek udawania, chociażby że chodzi o wybór merytoryczny. Z góry było wiadomo - tak wybieramy, żeby to było dla PiS, to było dla chwilowego - mam nadzieję koalicjanta - SLD. Ten program dla nas, tamten dla was, a tym trzecim to się będziemy wymieniać: w dni parzyste PiS, a nieparzyste SLD _ - mówiła posłanka. Podkreśliła, że ten _ chocholi taniec wokół mediów publicznych trzeba przerwać _ poprzez wybór nowej KRRiT, w której zasiądą osoby _ z autorytetem, nazwiskiem i niezwiązane z jakąkolwiek opcją polityczną _.

Oponowało PiS. _ - Ze sprawozdania jednoznacznie wynika, żeKrajowa Rada dobrze realizuje swoje zadania _ - powiedział Robert Kołakowski. Według niego PO nie przedstawia merytorycznych zarzutów wobec KRRiT, a w wystąpieniu Śledzińskiej-Katarasińskiej dużo było _ propagandy wpisującej się w stary schemat ataków na KRRiT i media publiczne _.

Odpierał zarzuty o brak pluralizmu w TVP, na dowód przywołując m.in. programy, które mają tam Tomasz Lis i Jacek Żakowski. - _ Trzeba nisko cenić inteligencję polskiego społeczeństwa, by wmawiać ludziom, że Tomasz Lis czy Jacek Żakowski to PiS-owscy dziennikarze _ - powiedział Kołakowski.

Według niego dążenie PO do rozwiązania KRRiT wpisuje się w _ pospieszną politykę monopolizowania wszystkich instytucji państwa _. - _ W ten sposób KRRiT zostanie odpolityczniona, poprzez mianowanie tam wyłącznie przyjaciół PO, a później przyjdzie czas na TVP _ - mówił Kołakowski. Podkreślał, że chce się dziś rozwiązać organ, który pozyskał do budżetu państwa dochody niemal dwukrotnie wyższe niż jego wydatki.

Jerzy Wenderlich (Lewica) zarzucał, że sprawozdanie KRRiT jest zbyt obszerne, co - w jego ocenie - ma uzasadniać _ benedyktyńską pracę _ członków KRRiT i to, że _ nie siedzieli z założonymi rękami _. Przyznawał, że z dokumentu widać m.in. _ dbałość o grosz publiczny, widać oszczędności - tutaj wad działalności KRRiT nie znajdziemy _.

KRRiT nie mówi jednak - w ocenie Wenderlicha - o tym, czego zaniechała. - _ Ładu demokratycznego w mediach, niezależności było tak niewiele, po tych mediach hulała polityka. I tutaj KRRiT udawała, że tych problemów nie ma, że tych problemów nie dostrzega _ - powiedział Wenderlich. Wskazywał m.in. na kampanię do europarlamentu, kiedy _ Libertas uczynił sobie tubę wyborczą z TVP _.

_ _Tadeusz Sławecki (PSL) zarzucał KRRiT brak reakcji na _ służalczą rolę TVP wobec niektórych ugrupowań _. Wskazywał przykłady _ uwikłania nawet mediów regionalnych w politykę _. Jak mówił, gdy wicepremier Waldemar Pawlak odsłaniał na Lubelszczyźnie pomnik Wincentego Witosa, informacyjny program TVP Lublin _ Panorama Lubelska _ _ nawet się o tym nie zająknął _. Gdy natomiast do Lublina przyjechał europoseł Zbigniew Ziobro, by _ agitować _ na rzecz kandydata na prezydenta Jarosława Kaczyńskiego, był to drugi temat programu, tuż po informacjach o powodzi.

Sławecki mocno krytykował też ramówkę TVP, z której znikają programy misyjne, edukacyjne, na rzecz _ prymitywnej _ rozrywki, którą - według niego - można podsumować hasłem _ łączcie się w głupocie i bawcie się wesoło _.

Sytuacji w TVP przeciwstawiał polskie Radio, w tym także Polskie Radio Lublin, gdzie _ realizuje się wciąż ważne, misyjne słuchowiska, gdzie dba się o pluralizm _. - _ Klub PSL popiera wniosek komisji o odrzucenie sprawozdania KRRiT _ - powiedział Sławecki.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)