Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PO przedstawiła program dla Warmii i Mazur

0
Podziel się

Uruchomienie portu lotniczego w Szymanach przed Euro 2012 i przeprowadzenie
transeuropejskiego korytarza kolejowego Rail Baltica przez wschodnią cześć regionu - to
przedstawione przed wyborami samorządowymi plany Platformy Obywatelskiej dla Warmii i Mazur.

bEiQjvLV

Uruchomienie portu lotniczego w Szymanach przed Euro 2012 i przeprowadzenie transeuropejskiego korytarza kolejowego Rail Baltica przez wschodnią cześć regionu - to przedstawione przed wyborami samorządowymi plany Platformy Obywatelskiej dla Warmii i Mazur.

Rada Regionu PO przedstawiła program w poniedziałek.

Marszałek województwa i szef PO w regionie Jacek Protas powiedział, że rozwój regionu musi następować harmonijnie, inwestycje mają powstawać nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, ale dotyczyć także obszarów wiejskich. Podkreślił, że rozwój regionu nie byłby możliwy, gdyby nie środki unijne - z samego Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2007-2013 na Warmię i Mazury ma wpłynąć 1 mld euro.

bEiQjvLX

Wśród konkretnych zadań, jakie postawiła sobie na najbliższe cztery lata Platforma na Warmii i Mazurach jest - oprócz uruchomienia lotniska w Szymanach przed piłkarskimi Mistrzostwami Europy - rozwój sieci lotnisk oraz lądowisk lokalnych.

PO chce także dalszej modernizacji dróg o znaczeniu regionalnym takich jak krajowe nr 7 Gdańsk - Warszawa oraz 16 - w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich. Zamierza także wybudować szlaki drogowe niezbędne dla rozwoju turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego.

Partia będzie także zabiegać, by transeuropejski korytarz kolejowy Rail Baltica przebiegał przez wschodnie Mazury czyli Ełk i Olecko i by ten szlak kolejowy łączył się z Elblągiem.

Jak podkreślił poseł PO Janusz Cichoń, ma to wspomóc rozwój Elbląga i tamtejszego portu. Rozwój portu elbląskiego będzie także możliwy dzięki zapewnieniu swobodnej żeglugi na Zalewie Wiślanym. PO nie wyklucza także poparcia dla przekopu kanału przez Mierzeję Wiślaną.

bEiQjvMd

PO chce również na światową skalę wypromować region poprzez hasło Mazury Cud Natury oraz promować dziedzictwo kulinarne Warmii i Mazur jako część oferty turystycznej. (PAP)

ali/ mok/ gma/

bEiQjvMy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)