Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Po raporcie MAK wszyscy zamarli

0
Podziel się

Ambasador RP w Rosji Wojciech Zajączkowski uważa, że stosunki naszych krajów nie pogorszą się.

Po raporcie MAK wszyscy zamarli
(gudmd.haralds/CC/Flickr)
bEivgoeZ

_ - Pogorszenia stosunków polsko-rosyjskich nie będzie, Polska zamierza kontynuować współpracę z Rosją, a katastrofa pod Smoleńskiem zostanie zbadana zgodnie z prawem _ - powiedział ambasador RP w Rosji Wojciech Zajączkowski dziennikowi _ Moskowskij Komsomolec _.

Wywiad z polskim ambasadorem ukazał się w dzisiejszym wydaniu tej wielkonakładowej gazety, sympatyzującej z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem. - _ Raport Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego o katastrofie smoleńskiej spotkał się z ostrą krytyką w Polsce. W Rosji wywołało to zdziwienie. Teraz wszyscy zamarli w oczekiwaniu, co będzie dalej _ - powiedział ambasador.

Zajączkowski przypomniał, że Polska nie otrzymała odpowiedzi na wiele swoich pytań. _ - Uważamy, że w raporcie MAK zabrakło kilku kluczowych elementów, która obowiązkowo powinny być uwzględnione. Dotyczy to, jak wiadomo, przede wszystkim lotniska Siewiernyj i pracy kontrolerów lotów _ - wyjaśnił.

bEivgofb

[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t86442.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lepszy;dialog;z;rosja;nie;ma;gwarancji,241,0,784369.html) Lepszy dialog z Rosją? "Nie ma gwarancji"

Zapytany, czy należy liczyć się z ostrym pogorszeniem relacji polsko-rosyjskich w razie zwycięstwa w zbliżających się wyborach parlamentarnych w Polsce partii Jarosława Kaczyńskiego, dyplomata odparł, że trudno mu mówić o tym, co zrobi PiS w wypadku swojego zwycięstwa.

_ - Jednak warto zwrócić uwagę na dwa momenty. Po pierwsze logika walki wewnątrzpolitycznej, gdy partia jest w opozycji, i logika rządzenia krajem, gdy partia ta jest u władzy, to zawsze są dwie różne sprawy. I po drugie warto przeczytać przemówienie, które zmarły prezydent Lech Kaczyński zamierzał wygłosić w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku _ - wskazał.

bEivgofh

Zajączkowski zauważył, że wystąpienie to _ w istocie rzeczy zawierało ideę pojednania naszych narodów _. _ - W związku z tym myślę, że nie należy wyolbrzymiać sprzeczności, które występują między naszymi narodami _ - zaznaczył.

Odwołując się do przykładów powojennego pojednania między Francją a Niemcami, jak również Polską a Niemcami, Czechami i Ukrainą, ambasador oświadczył, że _ teraz nadszedł czas dla analogicznych kroków w stosunkach z Rosją _. - _ Najważniejsze jest dzisiaj to, by doprowadzić do końca ten absolutnie logiczny z punktu widzenia historii proces _ - podkreślił.

Zajączkowski zaznaczył też, że Rosja jest dla Polski ważnym partnerem handlowym. - _ To bardzo dobrze, że wartość obrotów handlowych między naszymi krajami prawdopodobnie osiągnie 23 mld dolarów. Złe jest to, że w tych obrotach nadwyżka Rosji jest tak duża. Uważamy, że trzeba to zmienić. A najlepszy sposób, to zwiększanie eksportu polskich towarów do Rosji i wzajemne inwestycje _ - powiedział._ - Aby stało się to realne, rzeczywiście potrzebne są normalne stosunki polityczne między dwoma krajami _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t132144.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/miller;o;raporcie;rejestr;bledow;i;to;bardzo;powaznych,216,0,773848.html) Miller o raporcie: Rejestr błędów i to bardzo poważnych Szef MSWiA zapowiada, że polski raport na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej będzie bolesny dla naszej dumy narodowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t20476.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/echa;konferencji;propagandowa;presja,65,0,773697.html) Echa konferencji: Propagandowa presja Antoni Macierewicz uważa, że Rosjanie chcą zmusić naszych ekspertów do zmiany zdania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t95099.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosyjscy;eksperci;wyliczaja;bledy;zalogi;tu-154;i;stroja;sobie;zarty,141,0,773261.html) Rosyjscy eksperci wyliczają błędy załogi TU-154 i stroją sobie żarty Rosjanie zorganizowali konferencję speców od lotnictwa. Analizują oni katastrofę Smoleńską.
bEivgofC
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)