Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Po raz 30. wybrano Wydarzenia Muzealne Roku

0
Podziel się

Sybille - nagrody ministra kultury za Wydarzenie Muzealne Roku - zostały w
poniedziałek przyznane już po raz 30. Wśród laureatów znalazły się wielkie instytucje jak Muzea
Narodowe w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, ale też placówki lokalne, takie jak Muzeum Wsi
Opolskiej.

bEgoQxYl

Sybille - nagrody ministra kultury za Wydarzenie Muzealne Roku - zostały w poniedziałek przyznane już po raz 30. Wśród laureatów znalazły się wielkie instytucje jak Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, ale też placówki lokalne, takie jak Muzeum Wsi Opolskiej.

Sybille uchodzą za najbardziej prestiżowe nagrody w polskim muzealnictwie. Na tegoroczną, jubileuszową edycję konkursu napłynęło 213 zgłoszeń z całego kraju. "Były to zarówno wystawy organizowane przez wielkie muzea, które mają większe możliwości finansowe, jak też wydarzenia lokalne, których przykład pokazuje, że nawet skromna, zorganizowana niewielkimi środkami ekspozycja może być fascynująca" - powiedział przewodniczący jury, Jan Skuratowicz z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że w tym roku wyjątkowo dużo zgłoszonych do nagrody imprez i przedsięwzięć miało charakter edukacyjny. "Bardzo się cieszę, że tak wiele organizuje się imprez dla młodszych widzów, których dopiero trzeba nauczyć, że wycieczki do muzeum są czymś fascynującym" - powiedział Zdrojewski.

bEgoQxYn

Nagrody przyznano w ośmiu kategoriach. W kategorii "wystaw sztuki" wygrało Muzeum Narodowe w Poznaniu za wystawę "Grafiki Rembrandta. Oryginał. Kopia. Późne odbitki", a wśród "wystaw historycznych, biograficznych i literackich" uznanie jurorów zdobyło Muzeum Narodowe w Warszawie za ekspozycję "Światłoczułe. Wystawa w 170-lecie ogłoszenia wynalazku fotografii".

W kategorii "etnograficznej" nagrodę zdobyło Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu za "Obrazek dla każdego. Fabryczne obrazy w domach śląskich w latach 1880-1940", a wśród wystaw "przyrodniczych, technicznych i medycznych" jurorzy docenili przedsięwzięcie "WUWA 1929-2009. Wrocławska wystawa Werkbundu" zorganizowane przez Muzeum Architektury we Wrocławiu. Muzeum Narodowe w Gdańsku nagrodzono za album "Malarze gdańscy" w kategorii "publikacje", a program "Innowacyjna oferta edukacyjna" Muzeum Pałacu w Wilanowie został uznany za najlepszy "program edukacyjny".

W kategorii "konserwatorskiej" nagroda przypadła Zamkowi Królewskiemu w Warszawie za rewitalizację Arkad Kubickiego, a najlepszym "osiągnięciem z zakresu zarządzania i organizacji" okazało się zakończenie remontu i modernizacji Pałacu Królewskiego we Wrocławiu dokonane przez Muzeum Miejskie Wrocławia. Nagrody w kategorii "osiągnięcia z zakresu działalności naukowej" w tym roku nie przyznano. (PAP)

aszw/ ls/ gma/

bEgoQxYO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)