Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po raz drugi przyznano Nagrody im. ks. Stanisława Musiała

0
Podziel się:

Profesor antropologii Joanna Tokarska-Bakir i redaktor naczelny miesięcznika
"Charaktery" Bogdan Białek zostali uhonorowani w piątek w Krakowie Nagrodami im. ks. Stanisława
Musiała, krakowskiego jezuity, orędownika dialogu katolicko-żydowskiego.

Profesor antropologii Joanna Tokarska-Bakir i redaktor naczelny miesięcznika "Charaktery" Bogdan Białek zostali uhonorowani w piątek w Krakowie Nagrodami im. ks. Stanisława Musiała, krakowskiego jezuity, orędownika dialogu katolicko-żydowskiego.

Joanna Tokarska-Bakir, profesor antropologii na Uniwersytecie Warszawskim, otrzymała nagrodę "za twórczość intelektualną nawiązującą do dzieła ks. Stanisława Musiała i wzywającą do odważnego stawiania czoła prawdzie o trudnej przeszłości relacji polsko-żydowskich".

Rektor UJ prof. Karol Musioł podkreślił w laudacji, że prof. Tokarska-Bakir przysłużyła się owemu odkrywaniu trudnej prawdy m.in. jako autorka książki "Legendy o krwi. Antropologia przesądu", w której podjęła temat wierzeń w żydowskie mordy rytualne.

"Wyjątkową okazją do uzasadnienia tej kandydatury do nagrody stała się dedykowana pamięci ks. Stanisława Musiała książka +Legendy o krwi. Antropologia przesądu+, wydana w Warszawie w 2008 r. To imponujący efekt wieloletnich interdyscyplinarnych badań. Autorka wnikliwie prześledziła losy +blood libels+ (legend o krwi - PAP) w europejskiej pamięci i wykazała ich związki ze współczesnym antysemityzmem, co dokumentują obszerne fragmenty wywiadu z mieszkańcami Sandomierszczyzny" - powiedział rektor UJ.

Bogdan Białek, redaktor naczelny wydawanego w Kielcach popularnonaukowego miesięcznika "Charaktery", został uhonorowany "za inicjatywy społeczne promujące dialog chrześcijańsko-żydowski". Białek jest prezesem Stowarzyszenia im. J. Karskiego, w 2006 r. zorganizował Ogólnopolski Dzień Judaizmu i obchody 60. rocznicy pogromu kieleckiego.

"Przyznawana od ubiegłego roku Nagroda im. ks. Musiała honoruje dziś jednego z najwybitniejszych kontynuatorów jego dzieła; jednego z najbardziej wytrwałych i nieugiętych konstruktorów polsko-żydowskiego dialogu, bliskiego patronowi nagrody dzięki odwadze nazywania rzeczy po imieniu i dzięki owym nie podlegającym dyskusjom wartościom: dobru i prawdzie" - powiedział w laudacji na cześć Bogdana Białka prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za zasługi na rzecz pojednania polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-żydowskiego wręczono po raz drugi. Przed rokiem otrzymali je świętokrzyska gmina Chmielnik oraz - pośmiertnie - krytyk i historyk literatury prof. Jan Błoński. Wartość pieniężna nagrody to 15 tys. zł.

Pomysłodawcą ustanowienia Nagrody im. ks. Stanisława Musiała jest krakowskie stowarzyszenie Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze", a jej fundatorami są: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz rektor UJ prof. Karol Musioł, który przewodniczy kapitule nagrody.

Patron nagrody - zmarły 5 marca 2004 r. ks. Stanisław Musiał był filozofem, wieloletnim publicystą "Tygodnika Powszechnego", orędownikiem współpracy katolicko-żydowskiej, członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Za opublikowany w "Tygodniku Powszechnym" tekst "Czarne jest czarne", w którym apelował, by hierarchia Kościoła zareagowała na antysemickie wypowiedzi niektórych duchownych ks. Musiał otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii publicystyki (1998). Był laureatem Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej, przyznawanej osobom badających stosunki polsko-żydowskie i wkład polskich Żydów w kulturę polską.(PAP)

czo/ abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)