Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po spotkaniu z PKW "Iustitia" chce przedyskutować pomysł bojokotu

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia"
chce przedyskutować w środowisku pomysł przeprowadzenia bojkotu
udziału sędziów w komisjach wyborczych. To efekt spotkania zarządu
"Iustitii" z Państwową Komisją Wyborczą.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" chce przedyskutować w środowisku pomysł przeprowadzenia bojkotu udziału sędziów w komisjach wyborczych. To efekt spotkania zarządu "Iustitii" z Państwową Komisją Wyborczą.

Skupiająca około 1/3 polskich sędziów "Iustitia" grozi, że jeśli nie zostaną spełnione płacowe postulaty środowiska, sędziowie odmówią uczestnictwa w pracach komisji wyborczych.

Zgodnie z ordynacją wyborczą w skład każdej okręgowej komisji wyborczej wchodzi od 7 do 11 sędziów. Z kolei w skład każdej rejonowej komisji wyborczej wchodzi 5 sędziów.

Jeżeli nie znalazłaby się wystarczająca liczba sędziów do komisji, czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego mogłyby być zagrożone.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki relacjonując PAP poniedziałkowe spotkanie Komisji z zarządem "Iustitii" powiedział, że PKW starała się pokazać stowarzyszeniu rolę obecności sędziów w komisjach wyborczych w ugruntowywaniu dobrego zdania o procedurze wyborczej wśród Polaków.

"Nie było do tej pory zastrzeżeń do wyborów. To niewątpliwie zasługa sędziów, którzy uczestniczyli w komisjach" - zaznaczył Czaplicki.

Prezes "Iustitii" Irena Kamińska powiedziała PAP, że zarząd stowarzyszenia poprosi sędziów o dyskusję i wraz z nimi zastanowi się nad dalszymi losami tego protestu.

"Ponieważ rozumiemy ten pogląd, że udział sędziów w komisjach wyborczych w procesie wyborów jest bardzo ważny, to uzgodniliśmy z PKW, że zasięgniemy opinii środowiska (w sprawie protestu)" - oświadczyła przewodnicząca "Iustitii".

Stowarzyszenie, którego zjazd delegatów zdecydował w październiku o nieuczestniczeniu w komisjach wyborczych, ma podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie do końca stycznia.

Nie bez znaczenia dla niej będzie przebieg prac sejmowych nad projektem mającym zmienić zasady wynagrodzenia sędziów.

Środowisko domaga się niezależności dla sądownictwa. Chce, by nadzór administracyjny nie znajdował się w rękach ministra sprawiedliwości tylko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Zdaniem sędziów ich wynagrodzenia już dawno przestały odpowiadać konstytucyjnemu wymogowi "godności".(PAP)

stk/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)