Notowania

strefa gazy
11.02.2013 11:35

Początek rejestracji nowych wyborców w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu

Ugrupowania palestyńskie potwierdziły w sobotę w Kairze zaangażowanie w sprawę uaktualnienia list wyborczych i konsultacji na temat utworzenia tymczasowego rządu złożonego z niezależnych osobistości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Palestyńska Centralna Komisja Wyborcza (CKW) rozpoczęła rejestrowanie nowych wyborców w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu, co jest kluczowym krokiem dla wewnątrzpalestyńskiego pojednania - poinformowały w poniedziałek oficjalne źródła.

_ Mamy nadzieję, że będzie to pierwszy krok do zakończenia podziałów _ - oświadczyła przewodnicząca CKW Hanna Naser na konferencji prasowej w Gazie. Chodzi o zakończenie podziałów między rządzącym w Strefie Gazy radykalnym Hamasem a umiarkowaną organizacją Fatah, rządzącą na Zachodnim Brzegu.

Ugrupowania palestyńskie potwierdziły w sobotę w Kairze zaangażowanie w sprawę uaktualnienia list wyborczych i konsultacji na temat utworzenia tymczasowego rządu złożonego z niezależnych osobistości, który zorganizowałby wybory prezydenckie i parlamentarne.

30 stycznia Hamas i CKW oświadczyły, że porozumiały się w sprawie rejestracji nowych wyborców. Operacja ma się zakończyć 18 lutego - poinformowała CKW.

W kwietniu roku 2011 Fatah i Hamas zawarły porozumienie o pojednaniu Palestyńczyków. Jedność miały potwierdzić nowe wybory, do których jednak do tej pory nie doszło. W ubiegłym tygodniu szef Hamasu Chaled Meszal powiedział w rozmowie z BBC, że już trwają konsultacje w sprawie sformowania rządu jedności narodowej.

Hamas i Fatah pozostają w napiętych stosunkach od lipca 2007 roku, kiedy po zwycięstwie wyborczym Hamasu doszło do walk obu ugrupowań i podzielenia rządów na dwa odrębne ośrodki władzy: w Gazie i w Ramallah.

Czytaj więcej o sytuacji w Strefie Gazy w Money.pl
Oni nie przejmują się prawem wojennym Aż 1500 pocisków rakietowych wystrzelono w kierunku Izraela w czasie ośmiodniowej listopadowej ofensywy.
Izraleczycy znowu igrają z Palestyńczykami - _ Przyjąłem te plany z ogromnym niepokojem i rozczarowaniem _ - oświadczył w niedzielę Ban Ki Mun.
Król gratuluje Palestynie. To krok do... Król Jordanii Abdullah II, który spotkał się w niedzielę w Ammanie z Mahmudem Abbasem, oświadczył, że status państwa obserwatora przyznany przez ONZ Palestyńczykom, to "ważny krok w kierunku ustanowienia niepodległego i suwerennego państwa palestyńskiego".
Tagi: strefa gazy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz