Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pod koniec tygodnia złoty osłabił się

0
Podziel się:

Koniec tygodnia przyniósł gwałtowne osłabienie złotego. Zdaniem analityków
trudno oczekiwać zdecydowanej poprawy nastroju w przyszłym tygodniu, gdyż istnieje ryzyko
rozszerzenia problemów irlandzkich na inne kraje strefy euro.

Koniec tygodnia przyniósł gwałtowne osłabienie złotego. Zdaniem analityków trudno oczekiwać zdecydowanej poprawy nastroju w przyszłym tygodniu, gdyż istnieje ryzyko rozszerzenia problemów irlandzkich na inne kraje strefy euro.

"Dzisiaj sporo się działo na rynku, mieliśmy słabe otwarcie, wzrost notowań dolara. Nadal istotne są kłopoty Irlandii i ewentualne rozszerzenie ich ma Portugalię i Hiszpanię. Nastrój psuje także konflikt koreański" - powiedział PAP Marek Cherubin z Banku BPH.

"Generalnie sentyment jest słaby, a umocnienie dolara także nie wspiera złotego" - dodał.

Na należącej do Korei Płd. wyspie Yeonpyeong, ostrzelanej we wtorek przez Koreę Płn., słyszano w piątek odgłosy artylerii. Południowokoreańska armia zapewnia, że na wyspę nie spadły żadne pociski. Według niej odgłosy pochodziły z terytorium Korei Płn.

Zdaniem dilera przyszły tydzień może przynieść niewielką poprawę nastrojów na rynkach. "Jednak cały czas nad rynkiem będą wisiały problemy krajów strefy euro" - podkreślił Cherubin.

Po tym, jak rząd Irlandii przyjął pakiet pomocowy z UE i MFW, rynki spekulują, że taki sam scenariusz czeka Portugalię i być może Hiszpanię.

Przedstawiciele obu tych krajów stanowczo zaprzeczają potrzebie pomocy finansowej.

W niedzielę rząd Irlandii zdecydował się na przyjęcie pakietu ratunkowego z UE i MFW, aby ratować finanse państwa i irlandzki sektor bankowy. W czwartek Jean-Claude Juncker, szef grupy skupiającej ministrów finansów ze strefy euro, ocenił, że w Portugalii nie ma prawdopodobnie "niezwłocznego" ryzyka, że kraj będzie musiał zwrócić się o pomoc finansową po tym, jak zrobiła to Irlandia.

Inwestorzy z krajowego rynku długu nerwowo reagują na problemy krajów strefy euro, polskie papiery tracą w ślad za tymi z peryferyjnych krajów eurolandu.

"Piątek był kolejnym dniem, trzecim z kolei, kiedy obserwujemy dużą zmienność cen. Obroty są umiarkowane, na rynku widoczni są przede wszystkim inwestorzy lokalni. To co obserwujemy jest zdeterminowane przez czynniki zewnętrzne, to jest pochodna wydarzeń w Irlandii" - podsumował w rozmowie z PAP piątkową sesję Marek Kaczor z PKO BP.

Kaczor podkreślił także, że przecena dotyczyła przede wszystkim papierów 5-letnich i dłuższych.

Zdaniem Kaczora wydarzenia na lokalnym rynku w przyszłym tygodniu będą zależały od tego, co się wydarzy w strefie euro. "Jeżeli postrzeganie papierów krajów peryferyjnych będzie nadal słabe, a spread do bundów będzie wzrastał, to taki sam scenariusz będzie u nas" - podkreślił diler.

"Nawet kwestie techniczne tracą znaczenie, jak np. przebicie 6 proc. na papierach 10-letnich" - dodał.

piątek piątek czwartek 16.00 9.50 16.15

EUR/PLN 4,0140 4,0020 3,9784 USD/PLN 3,0300 3,0150 2,9798 EUR/USD 1,3249 1,3280 1,3350

OK1012 4,70 4,70 4,68 PS0415 5,45 5,48 5,43 DS1020 6,12 6,13 6,06

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)