Notowania

wiadomości
01.08.2011 07:50

Podkarpacki: Recitale organowy i wokalne na festiwalu w Leżajsku

Recitale: organowy Agaty Lichtscheidel oraz wokalny mezzosopranistki Ewy Wolak i barytonu Marcina Wolaka znajdą się w programie poniedziałkowego koncertu XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (Podkarpackie).

Podziel się
Dodaj komentarz

Recitale: organowy Agaty Lichtscheidel oraz wokalny mezzosopranistki Ewy Wolak i barytonu Marcina Wolaka znajdą się w programie poniedziałkowego koncertu XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (Podkarpackie).

W pierwszej części wieczornego koncertu, tzw. organowej, w Bazylice Ojców Bernardynów zabrzmią kompozycje Nicolausa Bruhnsa, Johanna Kaspara Kerlla, Pabla Bruny i Jana Sebastiana Bacha. Leżajskiej publiczności zeprezentuje je młoda polska organistka Agata Lichtscheidel.

Artystka urodziła się w 1982 r. w Tychach. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie. Później studiowała na Uniwersytecie Gutenberga w Moguncji i w Staatliche Hochschule Fr Musik w Stuttgarcie. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich. Została stypendystką instytucji polskich i zagranicznych. W 2004 r. otrzymała I nagrodę na międzynarodowym konkursie organowym w Rumi, a w 2008 r. II nagrodę i nagrodę publiczności na festiwalu w Bad Homburg. Koncertowała w Polsce, Niemczech, Francji i Słowacji.

Natomiast w drugiej części poniedziałkowego koncertu, tzw. kameralnej, Ewa Wolak i Marcin Wolak wykonają utwory m.in. Gioacchino Rossiniego, Alessandra Stradelli, Georga Friedricha Haendela, Josepha Haydna, Stanisława Moniuszki, Franciszka Schuberta.

Ewa Wolak jest laureatką renomowanych konkursów wokalnych m.in. Grand Prix Maria Callas w Atenach, Int. Vocal Competition w Hertogenbosch (Holandia). Brała udział w licznych festiwalach w całej Europie. Związana jest z Badisches Staatstheaterw Karlsruhe, współpracuje z Deutsche Oper w Berlinie. Koncentruje m.in. z takimi orkiestrami jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Sinfonia Varsovia, Mnchner Philharmonie, K"lner Philharmonie, Concertgebouw Ammsterdam, Mozarteum Salzburg.

Występuje z wybitnymi dyrygentami takimi jak: Antoni Wit, Gabriel Chmura, Wojciech Michniewski, Marc Minkowski, Marco Armiliato, Donald Runnicles, Justin Brown, Andris Nelson, Christophe Rousset. Często wykonuje partie altowe w utworach Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Koncertowała w Europie, Izraelu, Korei Płd., USA, Japonii. Za swoje osiągnięcia artystyczne Ewa Wolak została uhonorowana Europejską Nagrodą w Dziedzinie Kultury.

Marcin Wolak zadebiutował (jeszcze na studiach) w Nadzwyczajnym Koncercie z okazji 100-lecia Krakowskiej Akademii Muzycznej, pod dyrekcją Rolanda Badera. Był stypendystą Europejskiej Akademii Mozartowskiej oraz stypendystą Międzynarodowej Akademii Bachowskiej, a także Akademii Haendlowskiej (Niemcy).

Uczestniczył wielokrotnie w kursach mistrzowskich. Brał udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych m.in.: Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Muzyka w Starym Krakowie, Krakowskie Dni Muzyki Organowej, Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu, Dresdner Musik Festspiele w Dreźnie, Maggio Fiorentino we Florencji, Festiwalu Mozartowskim w Budapeszcie i Pradze. Koncertował z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Europie, USA i w Korei Południowej.

Marcin Wolak ma w swoim repertuarze utwory od muzyki dawnej po współczesną i stale współpracuje ze znanymi kompozytorami. Od 1990 r. jest śpiewakiem kameralistą w Zespole Madrygalistów Capella Cracoviensis założonym i kierowanym przez dyrektora Stanisława Gałońskiego.

XX jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej rozpoczął się 13 czerwca i potrwa do 15 sierpnia. W imprezie obok muzyków z Polski biorą udział reprezentanci Niemiec, Włoch i Węgier. Z uwagi na jubileuszową edycję festiwalu w jego programie znajdzie się 11 koncertów (a nie 10 jak dotąd), choć ostatni odbędzie się już po oficjalnym zakończeniu imprezy. Większość festiwalowych koncertów odbywa się tradycyjnie w poniedziałki. Jedynie dodatkowy koncert, zaplanowany na 21 sierpnia, odbędzie się w niedzielę.

Artyści biorący udział w imprezie grają na słynnych barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku. Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru. Jednak koncerty na trzech instrumentach odbywają się rzadko.

Jak co roku festiwalowi towarzyszy wystawa fotograficzna, autorstwa członków klubu "Optikos". W tym roku jest to wystawa "Klasztorne impresje", którą można oglądać w Muzeum Prowincji oo. bernardynów oraz przed bazyliką w dniach koncertów. (PAP)

api/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz