Notowania

wiadomości
09.06.2011 10:18

Podkarpackie: 15 młodych orłów przednich może opuścić gniazda

W Karpatach 15 młodych orłów przednich może za kilka tygodni opuścić swoje gniazda - poinformował w czwartek Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Karpatach 15 młodych orłów przednich może za kilka tygodni opuścić swoje gniazda - poinformował w czwartek Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

"Jeśli potwierdzą się nasze prognozy, to tego lata zanotujemy rekordowy przyrost orłów przednich. Młode orły pierwsze loty wykonają w drugiej połowie lipca" - powiedział Stój.

Ornitolog dodał, że w monitorowanych przez niego gniazdach wychowują się pisklęta tego drapieżnika. "W jednym z gniazd jest dwójka młodych, co zdarza się bardzo rzadko" - zaznaczył.

Jego zdaniem, "udane lęgi u orłów są rezultatem obfitości pokarmowej". "W tym roku orły nie mają kłopotów ze zdobyciem pożywienia dla siebie i swojego potomstwa" - podkreślił.

W ubiegłym roku w Karpatach gniazda opuściły tylko trzy orły. Przyczyną słabych lęgów w 2010 r. były śnieżna, mroźna i długa zima oraz długotrwałe deszcze na wiosnę. Natomiast w 2009 r. w Karpatach gniazda opuściło sześć młodych orłów, a rok wcześniej 12.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach. Poza Karpatami można je spotkać m.in. na Mazurach. Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry.

Drapieżnik żywi się m.in. zającami, kunami, kotami, krukami, myszołowami. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz. Jego gniazda znajdują się w miejscach niedostępnych, w koronach bardzo wysokich drzew lub na skałach.(PAP)

kyc/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz