Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Ministrowie infrastruktury o drodze "Via Carpatia"

0
Podziel się:

Z udziałem ministrów odpowiedzialnych za transport m.in. z Polski, Węgier i
Słowacji odbyła się w piątek na Zamku w Łańcucie (Podkarpackie) międzynarodowa konferencja
poświęcona drodze "Via Carpatia". Do projektu budowy tego szlaku przystąpiły kolejne trzy państwa:
Bułgaria, Grecja i Rumunia.

Z udziałem ministrów odpowiedzialnych za transport m.in. z Polski, Węgier i Słowacji odbyła się w piątek na Zamku w Łańcucie (Podkarpackie) międzynarodowa konferencja poświęcona drodze "Via Carpatia". Do projektu budowy tego szlaku przystąpiły kolejne trzy państwa: Bułgaria, Grecja i Rumunia.

Jak przypomniał podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, deklaracja o budowie "Via Carpatia" została podpisana cztery lata temu, także w Łańcucie. "Wówczas cztery państwa: Litwa, Słowacja, Węgry i Polska deklarowały współpracę przy budowie tej drogi. Dziś dołączają kolejne trzy państwa, czyli razem jest nas siedem, a siedem to szczęśliwa liczba" - dodał.

Grabarczyk podkreślił, że "Via Carpatia" połączy siedem krajów oraz trzy morza: Bałtyckie, Czarne i Egejskie. Zaznaczył, że wszystkie państwa deklarujące budowę tej drogi będą chciały włączyć go w system korytarzy paneuropejskich. "Dzięki temu będzie możliwość pozyskiwania środków na budowę tej drogi z budżetu UE" - powiedział minister.

Pytany przez dziennikarzy, kiedy droga będzie gotowa, odpowiedział, że jest to inwestycja na wiele lat. "Jeśli uda się włączyć drogę w system korytarzy paneuropejskich, to sądzę, że szlak powinien być gotowy do zakończenie kolejnej perspektywy budżetowej UE czyli do 2020 r." - zaznaczył.

Wicepremier i minister transportu Słowacji Jan Figiel dodał, że dzięki tej drodze Wschód Europy znajdzie się bardziej w centrum. Podkreślił, że do końca roku gotowa będzie ok. jednej trzeciej słowackiego odcinka "Via Carpatia".

Wiceminister infrastruktury, transportu i sieci Grecji Ioannis Magriotis powiedział w Łańcucie, że konieczne jest szybkie opracowanie ostatecznego projektu tego szlaku. "Nie oczekujemy bezpośrednich korzyści z faktu budowy tej drogi, ale na pewno odczujemy pozytywne skutki powstanie całego szklaku. Ponieważ połączy on siedem krajów i trzy morza, a są to państwa, które są powiązane gospodarczo" - podkreślił.

Projekt "Via Carpatia" to inicjatywa Polski, która stanowi formę wielostronnej współpracy międzynarodowej. Jej celem jest modernizacja i rozbudowa drogowego szlaku tranzytowego łączącego: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Inicjatywa ta została sformalizowana w październiku 2006 r. poprzez podpisanie tzw. Deklaracji Łańcuckiej.

"Via Carpatia" w Polsce jest częścią drogi ekspresowej S19: Budzisko - Suwałki - Białystok - Lublin - Rzeszów - Barwinek.(PAP)

huk/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)