Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Muzeum Flisactwa Polskiego powstaje w Ulanowie

0
Podziel się:

Muzeum Flisactwa Polskiego powstaje w Ulanowie k. Niska (Podkarpackie).
Siedzibą placówki będzie wyremontowany budynek z 1865 r. - poinformował w poniedziałek burmistrz
Ulanowa Stanisław Garbacz.

Muzeum Flisactwa Polskiego powstaje w Ulanowie k. Niska (Podkarpackie). Siedzibą placówki będzie wyremontowany budynek z 1865 r. - poinformował w poniedziałek burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz.

Jego remont kosztował ok. 300 tys. zł, z czego 85 proc. stanowiły środki unijne.

"Obiekt ma m.in. nowy dach pokryty blachą, nowe podłogi i drzwi. Wkrótce zacznie się wyposażanie budynku w ekspozycje muzealne" - powiedział Garbacz.

Do powstającego muzeum trafią eksponaty z izby pamięci przy miejscowej parafii rzymskokatolickiej. Będą to m.in. narzędzia i urządzenia flisackie, dokumenty i fotografie. "Chcemy także zaapelować do mieszkańców miasta, głównie potomków rodzin flisackich, żeby przejrzeli rodzinne pamiątki i wspomogli muzeum" - dodał burmistrz.

Od XVII do XIX w. leżący u ujścia Tanwi do Sanu Ulanów był znaczącym ośrodkiem flisackim w ówczesnej Polsce. Był ważnym portem śródlądowym dla ziem południowej Rzeczpospolitej. W Ulanowie naprawiano i budowano statki, szkolono flisaków, którzy potem prowadzili spławy Sanem, Wieprzem, Bugiem, Narwią i Wisłą do Torunia, Grudziądza i Gdańska.

Z początkiem XX stulecia konkurencją dla flisaków stała się kolej. Ostatni spław drewna z Ulanowa do Gdańska odbył się latem 1939 r. Po zakończeniu II wojny światowej jeszcze spławiano drewna Sanem i Wisłą. Ostatni transport flisacki wypłynął z Ulanowa w 1968 r.(PAP)

kyc/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.