Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Pięć tirów darów dla powodzian z Gorzyc

0
Podziel się:

Pięć tirów wypełnionych przedmiotami codziennego użytku dla powodzian z
gminy Gorzyce przygotowała Polska Akcja Humanitarna (PAH). Transport dotrze do potrzebujących w
środę 1 września.

bEDkyQnF

Pięć tirów wypełnionych przedmiotami codziennego użytku dla powodzian z gminy Gorzyce przygotowała Polska Akcja Humanitarna (PAH). Transport dotrze do potrzebujących w środę 1 września.

"Od początku powodzi Polska Akcja Humanitarna monitoruje potrzeby i stara się udzielać pomocy zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Dystrybucja przedmiotów codziennego użytku jest kolejnym etapem wspierania osób, które odbudowują lub remontują zniszczone domy, aby przed zimą móc zapewnić swoim rodzinom godne warunki mieszkalne" - powiedziała PAP Olga Blumczyńska z PAH.

W transporcie do Gorzyc znajdą się m.in. materace, stoliki, kołdry, pościel, narzuty, ręczniki, drobny sprzęt kuchenny, w tym patelnie, talerze, kubki, a także zabawki, rękawiczki i torby. Przekazała je jedna ze znanych na świecie sieci sklepów oferujących meble i przedmioty do urządzania wnętrz (IKEA).

bEDkyQnH

Dary te zostaną najpierw dostarczone do gminy Gorzyce. Na miejscu zostaną one popakowane w zestawy. Ma być ich 1,2 tys. Następnie zostaną przekazane do poszczególnych miejscowości: Orliska, Zalesie Gorzyckie, Furmany, Trześń i Sokolniki. Dystrybucja do tych wsi rozpocznie się w najbliższy piątek, a zakończy 20 września.

Jak poinformowała PAP Marzena Zych z urzędu gminy w Gorzycach, jeden zestaw przypadnie na jeden poszkodowany dom. Mieszkańcy otrzymają dary na podstawie posiadanej karty powodzianina. Karty te wcześniej wydawała opieka społeczna.

Zych dodała, że jest to pierwszy z czterech lub pięciu transportów pomocy, jaka dotrze do gminy. Mieszkańcy są już poinformowani, gdzie będą mogli zgłaszać się po dary. Będą to świetlice środowiskowe i remizy strażackie. Gmina Gorzyce w powiecie tarnobrzeskim to jedna z licznych gmin, która została zalana dwukrotnie w czasie obu fal powodziowych, jakie przeszły przez Podkarpacie w maju i czerwcu.

Łącznie na Podkarpaciu w trakcie obu fal powodziowych zostało zalanych i podtopionych 96 tys. hektarów terenów rolnych. Ucierpiało 18,5 tys. gospodarstw. Najbardziej ucierpiał Tarnobrzeg i powiat tarnobrzeski, a szczególnie gmina Gorzyce. Tam zalanych zostało ponad tysiąc gospodarstw w kilku wsiach, m. in. w Trześni, w Sokolnikach, w Zalesiu Gorzyckim, Orliskach i Furmanach.(PAP)

bEDkyQnN

api/ pz/ mow/

bEDkyQoi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)