Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Pogarsza się sytuacja na rzekach regionu

0
Podziel się:

(dochodzi informacja o aktualnej sytuacji na rzekach)

(dochodzi informacja o aktualnej sytuacji na rzekach)

25.7.Rzeszów (PAP) - W związku z intensywnymi opadami i wezbraniem rzek na Podkarpaciu w piątek alarmy powodziowe obowiązują w powiatach południowej części województwa.

Kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, Stanisław Szynalik powiedział PAP, że w ciągu ostatniej nocy na terenie górskim i podgórskim zanotowano duże opady deszczu, miejscami nawet 70 litrów wody na metr kw. W związku z tym gwałtownie wzrósł poziom wód w rzekach i potokach górskich w części zlewni Sanu z jej bieszczadzkimi dopływami, Wisłoku i Wisłoki.

Są to powiaty: bieszczadzki, leski, sanocki, brzozowski, strzyżowski, krośnieński, jasielski, rzeszowski, przemyski, oraz miasta: Krosno, Przemyśl, Rzeszów. W wyniku bardzo dużego dopływu wody do zbiornika Solina-Myczkowce stan alarmu powodziowego ogłoszono także dla Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. Niebezpiecznie przybywa także wody w zbiorniku w Sieniawie.

Stany alarmowe przekroczone zostały na rzekach: San w Sanoku o ok. 70 cm, w Lesku o prawie pół metra, Wisłok w Krośnie o prawie pół metra, a w Żarnowej zbliża się do stanu alarmowego.

Zdaniem Szynalika najtrudniejsza sytuacja jest na Sanie w Sanoku, gdzie został zerwany most. Szybko przybierają także Wisłoka i Wisłok. W związku z tym - jak poinformował PAP rzecznik Podkarpackiej Straży Pożarnej, starszy kpt. Marcin Betleja, zwrócono się do ludności Sanoka mieszkającej wzdłuż Sanu aby opuściła swoje domy; w Krośnie strażacy pomagają wypełniać worki piaskiem i układać na wałach.

Ponadto strażacy interweniują w przypadku podtopionych budynków, głównie w części południowo-wschodniej województwa. Betleja dodał, że najwięcej podtopień spowodowanych jest przede wszystkim intensywnymi opadami deszczu, ale w pojedynczych przypadkach podtopienia spowodowały wylewające rzeki i potoki. Pojawiają się także problemy z przejazdem niektórymi lokalnymi drogami z powodu ich zalania.

W związku z przekroczeniem jeszcze na niektórych odcinkach rzek szczególnie na północy regionu, stanów ostrzegawczych, pogotowie przeciwpowodziowe utrzymywane jest w powiatach: dębicki, łańcucki, jarosławski, leżajski, mielecki, niżański, przeworski, ropczycki, stalowowolski. Podnosi się także poziom Wisły, ale na razie jej wody w regionie płyną poniżej stanów ostrzegawczych.

Prognoza pogody przewiduje dalsze okresowe opady deszczu i burze. Opady miejscami, zwłaszcza w rejonach górskich, mogą być dość intensywne. (PAP)

api/ wkr/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)