Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Poziom wody nadal wysoki

0
Podziel się:

#
dochodzi inf. m.in. o liczbie osób ewakuowanych

# dochodzi inf. m.in. o liczbie osób ewakuowanych

#

21.05. Rzeszów (PAP) - Poziom wody na podkarpackich rzekach wciąż jest wysoki. Najtrudniejsza sytuacja jest gminie Gorzyce, gdzie trwa umacnianie wału na rzece Łęg. Natomiast w Tarnobrzegu na osiedlu Wielowieś wyłowiono w czwartek zwłoki 59-letniego mężczyzny.

"To prawdopodobnie pierwsza ofiara w regionie. Mężczyznę znalazł patrol policji. Policjanci podpłynęli do domu, w którym, według relacji sąsiadów, miał przebywać mężczyzna. Prawdopodobnie utonął we własnym mieszkaniu" - powiedziała PAP Marta Tabasz z podkarpackiej policji. Osiedle Wielowieś było jednym z pierwszych w Tarnobrzegu, które w środę rano zalały wody Wisły.

Po przerwaniu w środę wału przez rzekę Trześniówkę woda zalała kilka miejscowości w gminie Gorzyce, m.in. Trześń, Sokolniki, Orliska Sokolickie, Zalesie Gorzyckie i częściowo Furmany. Obecnie trwa obrona wału na innej rzece w tym regionie - Łęgu. Jeśli wał nie wytrzyma zalane zostaną Gorzyce, które zamieszkuje ok. 9 tys. osób.

Jak powiedział PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, obrona wału na Łęgu jest priorytetem na dzisiejszą noc.

Kpt. Adam Wiśniewski z Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie powiedział PAP, że z zalanych miejscowości w gminie Gorzyce powinno się ewakuować ok. 5 tys. osób. "W rejonie Gorzyc i Tarnobrzega mamy skoncentrowane wszystkie siły z całego Podkarpacia, w tej chwili pracuje ok. 30 łodzi oraz sprzęt wojskowy" - mówi.

W akcji ewakuacji mieszkańców gminy Gorzyce biorą udział cztery śmigłowce. Wiśniewski dodał, że podjęta została decyzja o przygotowaniu do ewakuacji samej miejscowości Gorzyce (zamieszkuje ją ok. 9 tys. osób): "Na razie ewakuowaliśmy z Gorzyc niespełna 2 tys. ludzi, przede wszystkim starszych i chorych. Wciąż walczymy o utrzymanie wału na Łęgu, jeśli on puści, to woda zaleje Gorzyce".

Z danych, przedstawionych przez Wojewódzkie Centrum zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie wynika, że dotychczas ewakuowano ok.3 tys. osób w powiatach: mieleckim, krośnieńskim, ropczycko-sędziszowskim, leżajskim, strzyżowskim, jasielskim, brzozowskim i łańcuckim. Aktualnie trwa ewakuacja mieszkańców powiatów: tarnobrzeskiego, mieleckiego i miasta Tarnobrzega.

Jak poinformował PAP rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie Jarosław Wójtowicz, także więźniowie są kierowani do pomocy w walce z powodzią.

"Dzisiaj około 40 osadzonych i ponad 15 funkcjonariuszy z Aresztu Śledczego w Nisku zostało skierowanych do pomocy przy umacnianiu wałów w okolicy Baranowa Sandomierskiego. W środę około 100 skazanych z jednostek w Nisku, Uhercach Mineralnych, Jaśle, Medyce i Dębicy pracowało przy zabezpieczaniu ujęć wody. Pomoc nie ogranicza się do zapewnienia siły roboczej. Na wniosek wojewody przekazujemy też wyposażenie niezbędne do zapewnienia noclegów dla ofiar klęski oraz zapewniamy środki transportu" - powiedział Wójtowicz.

Jak zapewnił, to nie koniec pomocy ze strony służby więziennej. "Jak opadnie woda, wówczas będziemy mogli pomóc najbardziej" - zaznaczył.

Na Podkarpaciu w nocy z czwartku na piątek alarmy powodziowe obowiązują w powiatach: strzyżowskim; rzeszowskim (w gminach: Boguchwała, Lubenia, Dynów, Trzebownisko i Tyczyn); mieleckim; łańcuckim; kolbuszowskim (w gminie Dzikowiec); przeworskim; jarosławskim; tarnobrzeskim; stalowowolskim; niżańskim; lubaczowskim (w gminie Cieszanów); leżajskim oraz w Rzeszowie i Tarnobrzegu.

Jak podało Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, z wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych do zabezpieczenia działań ratowniczych wydano ponad 1 mln worków oraz 800 metrów rękawa przeciwpowodziowego.

Na terenie województwa zostało dotychczas podtopionych i zalanych 21 powiatów i 95 gmin.(PAP)

huk/ kyc/ kmad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)