Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Projekt dotyczący roli hodowli owiec dawniej i dziś

0
Podziel się:

Rozpoczęła się realizacja projektu dofinansowanego ze środków unijnych,
mającego na celu ukazanie roli hodowli owiec w aspekcie historycznym i ekonomicznym w europejskim
pejzażu wiejskim. Ze strony polskiej bierze w nim udział Muzeum Kresów w Lubaczowie (Podkarpackie).

Rozpoczęła się realizacja projektu dofinansowanego ze środków unijnych, mającego na celu ukazanie roli hodowli owiec w aspekcie historycznym i ekonomicznym w europejskim pejzażu wiejskim. Ze strony polskiej bierze w nim udział Muzeum Kresów w Lubaczowie (Podkarpackie).

Jak poinformowała PAP w czwartek Barbara Woch, zastępca dyrektora muzeum, obok lubaczowskiej placówki w projekcie "Canepal. Kultura i Natura. Europejskie dziedzictwo hodowli owiec i życia pasterskiego" uczestniczą także placówki kulturalne z siedmiu krajów UE: z Węgier, Grecji, Bułgarii, Włoch, Francji, Hiszpanii i Estonii.

"W ubiegłym roku wspólnie złożyliśmy wniosek o dofinansowanie naszego projektu do Komisji Europejskiej w ramach programu Kultura 2000. Projekt uzyskał dofinansowanie i znalazł się w grupie dziesięciu najbardziej prestiżowych projektów z dziedziny kultury, które otrzymały takie dofinansowanie" - powiedziała Woch.

Zaznaczyła, że istotnym elementem projektu będzie ukazanie zarówno tradycji i obyczajów związanych z życiem pasterskim, produktów związanych z hodowlą owiec, jak i obecności życia pasterskiego w sztuce i krajobrazie kulturowym Europy.

Realizacja projektu potrwa cztery lata i zakończy się w 2014 roku. W tym czasie prowadzone będą badania naukowe w 10 obszarach tematycznych, związanych z życiem pasterskim i hodowlą owiec. Będzie to m.in. rzemiosło, architektura, kuchnia, przemieszczanie się stad w okresie roku, obrzędowość. Każdy z krajów uczestniczących w projekcie będzie odpowiedzialny za swój temat wiodący.

Muzeum w Lubaczowie zajmie się życiem codziennym związanym z pasterstwem i hodowlą owiec w aspekcie historycznym i obecnym. Woch wyjaśniła, że naukowcy zapoznają się z archiwami, ale także zaproszą do współpracy hodowców owiec.

Ponadto w ramach projektu odbywać się będą warsztaty z udziałem przedstawicieli wszystkich placówek uczestniczących w projekcie, wystawy tematyczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, konferencje. Zaplanowano też publikacje tematyczne, m.in. książki z przepisami kulinarnymi, albumy prezentujące sztukę.

Woch podkreśliła, że działania realizowane w ramach projektu będą na bieżąco prezentowane na stronie internetowej. Podsumowanie prac badawczych odbędzie się podczas konferencji zamykającej realizację projektu w Atenach w 2014 r. Wówczas odbędzie się także wystawa w muzeum skansenowskim w Szentendre na Węgrzech.

Całkowity koszt realizacji projektu oszacowano na ponad 1,8 mln euro, z tego połowę sfinansowała UE, a pozostałe fundusze pochodzą ze środków własnych. Część polska projektu to koszt ponad 180 tys. euro.

Liderem projektu jest Open Air Museum w Szentendre na Węgrzech, jedno z największych muzeów skansenowskich w Europie, a w gronie uczestników - m.in. Narodowe Muzeum Historyczne w Sofii i Academy of Athens z Grecji.

Projekt "Canepal" został objęty honorowym patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego, wojewody podkarpackiego Mirosława Karapyty oraz marszałka województwa Zygmunta Cholewińskiego.

Agnieszka Pipała (PAP)

api/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)