Notowania

ewakuacja
18.05.2010 17:30

Podkarpackie: Przerwany wał na rzece Breń; trwa ewakuacja

# dochodzi m.in. informacja o przerwaniu wałów przeciwpowodziowych i ewakuacji #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi m.in. informacja o przerwaniu wałów przeciwpowodziowych i ewakuacji #

18.05. Rzeszów (PAP) - Rzeka Breń przerwała wał w miejscowości Ziempniów w powiecie mieleckim. Trwa ewakuacja 60 gospodarstw - poinformował PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.

Dodał, że w ten rejon skierowani zostali m.in. żołnierze, którzy będą pomagać przy ewakuacji i zabezpieczeniu mienia.

O pomoc żołnierzy wnioskował we wtorek wojewoda podkarpacki. Jak poinformował PAP jego rzecznik Wiesław Bek oceniono, że na razie wystarczy stu żołnierzy, ale jeśli zajdzie potrzeba, to wojewoda poprosi o pomoc kolejnych. "W dyspozycji wojewody są żołnierze rezerwy, transportery do ewakuacji, agregaty prądotwórcze, łodzie z silnikami zaburtowymi, które wcześnie przygotowane były na planowane na 21 maja wojewódzkie ćwiczenie akcji przeciwpowodziowej" - dodał Bek.

We wtorek alarmy powodziowe na Podkarpaciu obowiązują w powiatach: ropczycko-sędziszowskim; jasielskim; sanockim w gminach: Zarszyn i Sanok; dębickim w gminach: Brzostek i Dębica; strzyżowskim; rzeszowskim w gminach: Boguchwała, Lubenia, Dynów, Trzebownisko i Tyczyn; mieleckim; krośnieńskim; łańcuckim dla gmin: Czarna, Białobrzegi, Żołynia; brzozowskim: w gminie Haczów oraz Rzeszowie. Pogotowie przeciwpowodziowe zostały ogłoszone dla 15 powiatów, gmin i miejscowości.

Ostatniej nocy ewakuowano 11 gospodarstw w powiecie mieleckim w gminach: Przecław, Wadowice Górne oraz Radomyśl Wielki. Z kolei w podmieleckiej gminie Czermin ewakuowano dobytek z 50 gospodarstw.

Fala kulminacyjna na Wisłoce dochodzi obecnie do Pustkowa, później we wtorek spodziewana jest w Mielcu i osiągnie stan 820-830 cm.

Natomiast fala kulminacyjna na Wisłoku przechodzi przez Rzeszów, stan alarmowy przekroczony jest tu o 200 cm. W nocy z wtorku na środę fala dotrze do Tryńczy i osiągnie 770-780 cm. Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, może się spotkać z kolejną falą, która utworzy się na rzece Mleczce i wtedy kulminacja w Tryńczy może być na poziomie 800-820 cm. Jak powiedział Bek, straż pożarna skierowała na najbardziej newralgiczne odcinki wałów w powiecie dębickim i mieleckim 1,2 tys. strażaków ściągniętych z całego województwa.

"W chwili obecnej największym zagrożeniem jest nadejście fali kulminacyjnej przemieszczającej się Wisłą z Małopolski. Przy ujściu Wisłoki i Sanu do Wisły może wystąpić cofanie wody" - zaznaczył rzecznik wojewody. (PAP)

huk/ kyc/ wkr/ gma/

Tagi: ewakuacja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz