Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podkarpackie: Strachy polne w muzeum w Sołonce

0
Podziel się

Wszystkie rodzaje strachów, które strzegą upraw rolnych przed ptactwem i
zwierzętami można zobaczyć w działającym w Sołonce k. Rzeszowa Muzeum Strachów Polnych. Odwiedza je
kilka tysięcy osób rocznie - poinformował w czwartek kustosz muzeum Aleksander Bielenda.

bEifMRJx

Wszystkie rodzaje strachów, które strzegą upraw rolnych przed ptactwem i zwierzętami można zobaczyć w działającym w Sołonce k. Rzeszowa Muzeum Strachów Polnych. Odwiedza je kilka tysięcy osób rocznie - poinformował w czwartek kustosz muzeum Aleksander Bielenda.

"W naszych zbiorach znajdują się wszystkie rodzaje strachów, które strzegą upraw rolnych przed ptactwem i zwierzętami. Stała ekspozycja liczy ponad 50 oryginalnych eksponatów z kraju oraz po jednym ze Słowacji i Ukrainy. Nie mamy tylko przedstawiciela Pomorza" - powiedział Bielenda.

Strachy - choć wszędzie pełnią te same funkcje - są mocno zróżnicowane regionalnie. "W szczególności dotyczy to strachów płci pięknej. Przykładem niech będzie strach spod Będzina, który nosi elementy dawnego ubioru Ślązaczek" - dodał.

bEifMRJz

Istniejące od 15 lat muzeum odwiedzają wycieczki z całej Polski. "Nie brakuje też turystów z zagranicy, głównie Polonusów. Nie mieliśmy tylko gości z Australii" - zaznacza Bielenda.

Muzealne eksponaty wykonali uczniowie z różnych regionów Polski na podstawie wzorów występujących w ich miejscowościach. Niektóre szczególnie oryginalne pochodzą z darowizn rolników.

Muzeum powstało w 1995 r. w szkole podstawowej w Lubeni k. Rzeszowa. Przez wiele lat tam też mieściła się muzealna ekspozycja. Dwa lata temu zostało przeniesiono do wygodniejszych pomieszczeń w sąsiedniej Sołonce.(PAP)

kyc/ ls/ mow/

bEifMRKa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)