Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Ułatwienia dla podróżnych na polsko-ukraińskiej granicy

0
Podziel się:

Na podkarpackich drogowych przejściach granicznych w Korczowej i Medyce
Straż Graniczna wydzieliła specjalne pasy ruchu dla podróżnych, którzy mają zezwolenia wydane w
ramach Małego Ruchu Granicznego (MRG).

Na podkarpackich drogowych przejściach granicznych w Korczowej i Medyce Straż Graniczna wydzieliła specjalne pasy ruchu dla podróżnych, którzy mają zezwolenia wydane w ramach Małego Ruchu Granicznego (MRG).

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor, dzięki takiemu rozwiązaniu kilkakrotnie zwiększy się szybkość odpraw. Dodała, że specjalne pasy ruchu dla MRG były testowane od października br. na przejściu w Korczowej.

"Rozwiązanie się sprawdziło, bo już po miesiącu okazało się, że na pasach dla podróżnych z kartami MRG odprawiano trzy razy więcej osób i cztery razy więcej pojazdów niż na pasach dla ruchu paszportowego. Miało to znaczenie, bowiem w Korczowej 83 proc. ogółu odprawianych osób, to cudzoziemcy posługujący się zezwoleniami MRG" - powiedziała.

Na początku grudnia takie samo rozwiązanie wprowadzono również na drogowym przejściu granicznym w Medyce. Pasy dla osób, które mają zezwolenia MRG funkcjonują zarówno na wjeździe jak i wyjeździe z Polski. Są odpowiednio oznakowane, a podróżni (wjeżdżający do Polski) dodatkowo są informowani i kierowani przez funkcjonariusza SG na właściwy pas.

Od stycznia do początku grudnia 2013 r., łącznie na podkarpackich przejściach granicznych odprawiono blisko 10 mln podróżnych, w tym ok. 4,4 mln w ramach MRG - 44 proc. całego ruchu granicznego na Podkarpaciu.

Mały Ruch Graniczny z Ukrainą obowiązuje od lipca 2009 r. Strefa przygraniczna ma 30 km i obejmuje wszystkich obywateli Ukrainy, którzy zamieszkują ten obszar od co najmniej trzech lat. Zezwolenie MRG jest wydawane przez polskie placówki dyplomatyczne i kosztuje 20 euro; dokument wydany po raz pierwszy jest ważny 2 lata, kolejny - 5 lat. Osoba, która przekroczy granicę na podstawie tego zezwolenia, może przebywać w wyznaczonych strefach przygranicznych jednorazowo do 60 dni. Z zezwoleniem można przekraczać granicę dowolną ilość razy. Polacy nie potrzebują wiz, aby przekroczyć granicę z Ukrainą. (PAP)

huk/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)