Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Uroczystości 93. rocznicy śmierci płk. Lisa-Kuli

0
Podziel się:

Dzisiaj potrzebne są naszej ojczyźnie i Kościołowi takie przymioty rozumu i
serca, jakie posiadał płk Leopold Lis-Kula - powiedział w środę w Rzeszowie podczas mszy św. biskup
polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek.

Dzisiaj potrzebne są naszej ojczyźnie i Kościołowi takie przymioty rozumu i serca, jakie posiadał płk Leopold Lis-Kula - powiedział w środę w Rzeszowie podczas mszy św. biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek.

W Rzeszowie odbyły się uroczyste obchody 93. rocznicy śmierci Lisa-Kuli.

Bp Guzdek zaapelował do młodzieży, aby była wytrwała w osiąganiu swoich celów. "Bądźcie ciekawi świata i zgłębiajcie wiedzę tak, jak to czynił płk. Lis-Kula" - mówił bp Guzdek.

Podkreślił, że młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim Strzelec należy do grona patriotów, którzy w przyszłości zabezpieczą wolność i niepodległość ojczyzny. "Gratuluję wam, że wybieracie tę trudną drogę, drogę życia zgodnego z ideami ewangelicznymi wypisanymi na sztandarach. A jest to droga służby Bogu, ojczyźnie i drugiemu człowiekowi" - powiedział hierarcha.

W czasie mszy św. ok. 40 dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych z regionu złożyło ślubowanie "Orląt" Związku Strzeleckiego.

Po mszy św. pod pomnikiem płk. Lisa-Kuli na placu Farnym odbyło się przyrzeczenie strzeleckie młodzieży z jednostek Związku Strzeleckiego w Rzeszowie i Leżajsku. Rotę przyrzeczenia odczytał bratanek płk. Lisa-Kuli.

W trakcie uroczystości odczytany został także list wiceministra obrony narodowej Czesława Mroczka. Napisał on m.in., że złożenie przyrzeczenie przez młodzież ze Związku Strzeleckiego to "niezwykła lekcja patriotyzmu i kształtowania postaw obywatelskiej odpowiedzialności".

Uczestnicy na zakończenie uroczystości obejrzeli przelot samolotów zespołu akrobacyjnego "Biało-Czerwone Iskry" z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego z Dęblina.

Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie koło Rzeszowa. Od 1912 r. był związany z organizacjami strzeleckimi. Podczas I wojny światowej walczył w 1. Brygadzie Legionów Polskich. Uczestniczył w walkach polsko-ukraińskich w latach 1918-1919. Zginął w bitwie pod Torczynem 7 marca 1919 r. Miał wtedy 23 lata. Jego pogrzeb w Rzeszowie był wielką manifestacją patriotyczną mieszkańców. (PAP)

huk/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)