Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: W Krośnie kwesta na rzecz Starego Cmentarza

0
Podziel się:

Ponad dwieście osób bierze udział w kweście na rzecz Starego Cmentarza w
Krośnie (Podkarpackie). Po raz jedenasty organizują ją Komitet Ratowania Starego Cmentarza i
Podkarpackie Towarzystwo Historyczne.

bEsusUcB

Ponad dwieście osób bierze udział w kweście na rzecz Starego Cmentarza w Krośnie (Podkarpackie). Po raz jedenasty organizują ją Komitet Ratowania Starego Cmentarza i Podkarpackie Towarzystwo Historyczne.

"W tym roku kwesta odbywa się przez trzy dni na kilku krośnieńskich cmentarzach" - powiedział PAP w piątek Piotr Babinetz z Komitetu Ratowania Starego Cmentarza.

Zaznaczył, że "w zbiórce pieniędzy na odnawianie kolejnych grobów na Starym Cmentarzu biorą udział m.in. młodzież, nauczyciele, potomkowie rodzin pochowanych na tym cmentarzu".

bEsusUcD

Odnawianie krośnieńskiego Starego Cmentarza rozpoczęto w 2003 roku. "Zebrane podczas kolejnych kwest środki oraz pieniądze z samorządu i służb konserwatorskich pozwoliły na wyremontowanie ogrodzenia oraz odnowie ponad trzydziestu grobowców i nagrobków" - zaznaczył Babinetz.

Dodał, że zebrane w czasie ubiegłorocznej kwesty pieniądze zostały wykorzystane na odnowienie grobów pochowanych w Krośnie powstańców styczniowych Jana Nepomucena Gniewosza i Stefana Tekielskiego.

Stary Cmentarz w Krośnie powstał ok. 1786 roku. Zmarłych chowano na nim do początku lat 20. ubiegłego wieku. Na cmentarzu znajduje się m.in. wzniesiony w 1903 roku przez mieszkańców Krosna pomnik upamiętniający poległych powstańców z 1863 roku.(PAP)

kyc/ mki/

bEsusUde
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)