Notowania

wiadomości
25.10.2013 12:59

Podkarpackie: W niedzielę referenda ws. odwołania wójtów Świlczy i Gorzyc

Mieszkańcy dwóch podkarpackich gmin: Świlcza koło Rzeszowa oraz Gorzyce koło Tarnobrzegu będą głosować w niedzielę w referendach w sprawie odwołania wójtów swoich gmin przed upływem kadencji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Mieszkańcy dwóch podkarpackich gmin: Świlcza koło Rzeszowa oraz Gorzyce koło Tarnobrzegu będą głosować w niedzielę w referendach w sprawie odwołania wójtów swoich gmin przed upływem kadencji.

Wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania wójta Świlczy Wojciecha Wdowika złożyli mieszkańcy Błędowej Zgłobieńskiej, po tym jak wójt odmówił przekazania budynku po zlikwidowanej podstawówce stowarzyszeniu, które chciało ją prowadzić.

Wójt nie zgodził się na przekazanie budynku, twierdząc, że reaktywacja szkoły nie ma sensu z ekonomicznego punktu widzenia, gdy w sąsiednich wsiach są nowoczesne i lepiej wyposażone placówki. Wówczas rozpoczęły się protesty mieszkańców, którzy okupowali także urząd gminy. Później zaczęli zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania wójta. Pod wnioskiem podpisało się 1,5 tys. osób.

Z kolei w gminie Gorzyce referendum odbędzie się z inicjatywy rady gminy, która w czerwcu nie udzieliła absolutorium wójtowi Marianowi Grzegorzkowi z wykonania budżetu za 2012 rok. W następstwie tej uchwały w lipcu radni podjęli uchwałę referendalną.

Więkđszość radđnych zađrzuđca wójđtođwi m.in. brak konđsulđtađcji w sprađwach inđweđstyđcyjđnych, fiđnanđsođwych oraz podejmođwađnie błędnych deđcyđzji.

W niedzielę mieszkańcy gminy Świlcza będą mogli głosować w 11 obwodowych komisjach wyborczych zlokalizowanych w 9 wsiach. W gminie Gorzyce głosowanie także odbędzie się w 11 obwodowych komisjach wyborczych na terenie 8 wsi. Lokale wyborcze otwarte będą od 7 do 21.

Aby referenda były ważne, w każdym z nich musi wziąć udział co najmniej trzy piąte wyborców głosujących w ostatnich wyborach samorządowych. By wójtowie przestali rządzić w gminach, za odwołaniem każdego z nich musiałaby się opowiedzieć ponad połowa z głosujących.

W gminie Świlcza uprawđniođnych do głosowania jest ponad 12,6 tys. osób; w gminie Gorzyce - 10,9 tys. wyđborđców. (PAP)

api/ eaw/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz