Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: W Przemyślu pożegnano abp. Ignacego Tokarczuka

0
Podziel się:

W podziemiach archikatedry w Przemyślu pochowano w środę, zmarłego 29
grudnia 2012 r., arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Był 67. biskupem przemyskim i pierwszym
metropolitą przemyskim.

W podziemiach archikatedry w Przemyślu pochowano w środę, zmarłego 29 grudnia 2012 r., arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Był 67. biskupem przemyskim i pierwszym metropolitą przemyskim.

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan w homilii podczas mszy pogrzebowej powiedział, że abp Tokarczuk mimo przeszkód, podstępnych knowań władz komunistycznych, ich kłamstw i zbrodniczych zamiarów, spełniał niezachwianie misję ewangelizacji. Hierarcha podkreślił, że "budowane liczne kościoły i kaplice bez zezwolenia to tylko zewnętrzny obraz tego, co ważniejsze".

"To w parafiach miejskich i wiejskich przy budowie kościołów, plebanii i domów katechetycznych realizowała się podmiotowość wspólnoty parafialnej. Rodziła się samorządność i odpowiedzialność. W tamtych trudnych chwilach sądów i prześladowań rodziła się prawdziwa solidarność, chociaż nikt tego (...) wtedy nie określał tym słowem" - mówił bp Ryczan.

Zaznaczył, że abp Tokarczuk wiedział, że "Kościół w chwilach zagrożeń narodu musi pełnić funkcję opiekuńczą". "Aby głosić (nauki) Chrystusa musi stawać w obronie praw pracowników, inteligencji, chłopów, młodzieży. Obrona człowieka staje się zadaniem duszpasterza. Ewangelia i wygoda nie idą w parze" - mówił.

Bp Ryczan przypomniał, że kapłani i wierni diecezji przemyskiej wiedzieli, że biskup jest z nimi solidarny. "Niósł nadzieję. Był oparciem, nie gasił słabych płomieni. Przekonywał, że należy wytrwać i zwyciężyć" - zauważył hierarcha.

Przed mszą św. pogrzebową nuncjusz papieski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał telegram z Watykanu. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcino Bertone napisał w nim, że papież Benedykt XVI "jednoczy się w bólu z Kościołem przemyskim powodu śmierci abp. Ignacego Tokarczuka, emerytowanego metropolity przemyskiego".

"Odszedł wybitny pasterz, który z miłością troszczył się o powierzonych jego pieczy wiernych. Przejdzie do historii Kościoła w Przemyślu i całej Polsce jako niestrudzony budowniczy kościołów, ale też gorliwy przewodnik duchowieństwa i wiernych w trudnych czasach komunistycznego reżimu. Ojciec święty wdzięczny za wkład jaki wniósł w życie Kościoła modli się, aby Pan przyjął go do swojej chwały" - napisał kardynał Bertone.

Ciało abp. Tokarczuka złożono nieopodal jego poprzednika, biskupa Franciszka Bardy. Zgodnie z wolą zmarłego do trumny włożono ziemię z jego rodzinnej wsi, Łubianek Wyższych k. Zbaraża oraz prywatny krzyżyk, z którym odprawiał Drogę Krzyżową.

Zmarłego hierarchę pożegnali m.in. prezydent Przemyśla Robert Choma, prof. Roman Kuźniar z Kancelarii Prezydenta RP, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński. Na pogrzeb przybyli liczni dostojnicy kościelni z Polski i Ukrainy. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.

Zmarły 29 grudnia w wieku 94 lat abp Tokarczuk od 1966 do 1993 roku kierował diecezją, a potem archidiecezją przemyską, gdzie bez zgody władz PRL wybudował ok. 430 kościołów i kaplic. Utworzył 220 nowych parafii.

Władze komunistyczne uważały go za jednego ze swych głównych przeciwników, obok kardynała Stefana Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyły. W latach 70. i 80. wspierał działania opozycji demokratycznej, m.in. Komitetu Obrony Robotników, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a później NSZZ "Solidarność".

3 maja 2006 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego. (PAP)

kyc/ huk/ pz/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)