Notowania

celnicy
26.01.2009 14:48

Podlascy celnicy: 2008 rok rekordowy pod względem przemytu papierosów

Przemyt papierosów o łącznej, rekordowej wartości ponad 18 mln zł ujawnili w 2008 roku podlascy celnicy. Zdecydowana większość prób przemytu miała miejsce na granicy z Litwą, gdzie od wejścia obu krajów do strefy Schengen nie ma odpraw granicznych i celnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przemyt papierosów o łącznej, rekordowej wartości ponad 18 mln zł ujawnili w 2008 roku podlascy celnicy. Zdecydowana większość prób przemytu miała miejsce na granicy z Litwą, gdzie od wejścia obu krajów do strefy Schengen nie ma odpraw granicznych i celnych.

To przemyt (w sumie prawie 56 mln sztuk papierosów) większy o ponad 18 mln sztuk niż rok wcześniej - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor Izby Celnej w Białymstoku, Mirosław Sienkiewicz.

Ponad trzy czwarte prób przemytu dotyczy dawnego przejścia granicznego z Litwą w Budzisku. W pobliżu tego miejsca działa tzw. grupa mobilna celników, dokonująca wyrywkowych kontroli.

Jak powiedział PAP Sienkiewicz, wzrost przemytu w tym miejscu wynika z faktu, że po zniesieniu odpraw celnych na polsko- litewskich przejściach w województwie podlaskim - w Budzisku i Ogrodnikach - przemytnicy w dużej mierze przenieśli się właśnie na litewski odcinek.

Tym bardziej, że - jak podkreślił Sienkiewicz - przejścia graniczne z Białorusią w Bobrownikach i Kuźnicy są bardzo dobrze wyposażone - każdy pojazd jest tam prześwietlany bez typowania - więc grupy przestępcze raczej nie ryzykują przewozu przez nie dużej kontrabandy.

Na polsko-białoruskim odcinku dominuje drobny przemyt. W 2008 roku zatrzymywano na nich każdego dnia średnio po 10 osób na próbie nielegalnego przewozu, głównie papierosów.

Sienkiewicz zaznaczył, że w 2009 roku w Budzisku zainstalowane zostaną kamery, które skanować będą wszystkie pojazdy przekraczające granicę oraz zmodernizowany zostanie stacjonarny sprzęt do prześwietlania ładunków. Inwestycje sfinansowane zostaną z programu modernizacji służby celnej.

Poza papierosami podlascy celnicy zatrzymali w 2008 roku m.in. 38 kg haszyszu, pięć sztuk broni palnej, sześć ikon, prawie 350 sztuk ampułek sterydów anabolicznych oraz 5,5 tys. podrabianych towarów (w tym kosmetyków, odzieży i zabawek). Celnicy wystawili ponad 2,5 tys. mandatów karnych na kwotę ponad 600 tys. zł oraz wszczęli prawie 4 tys. spraw karnych skarbowych.

Za pośrednictwem Izby Celnej w Białymstoku do budżetu państwa w 2008 roku trafiło łącznie ok. 3,6 mld zł, głównie z tytułu cła, podatku VAT oraz podatku akcyzowego. (PAP)

mwi/ rof/ bno/ mow/

Tagi: celnicy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz