Notowania

wiadomości
06.07.2011 16:49

Podlaskie: 1,2 tys. podpisów ws. małego ruchu granicznego z Białorusią

Nieco ponad 1,2 tys. podpisów zebrano pod apelem do prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w sprawie jak najszybszego wprowadzenia małego ruchu granicznego między Polską a Białorusią - poinformował w środę w Białymstoku inicjator akcji poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nieco ponad 1,2 tys. podpisów zebrano pod apelem do prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w sprawie jak najszybszego wprowadzenia małego ruchu granicznego między Polską a Białorusią - poinformował w środę w Białymstoku inicjator akcji poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Akcja społecznego nacisku na władze Białorusi, by po swojej stronie dopełniły procedury w celu wejścia w życie umowy o małym ruchu granicznym, trwała w Podlaskiem przez miesiąc.

Tyszkiewicz powiedział dziennikarzom podczas podsumowania akcji na Rynku Kościuszki w Białymstoku, że mały ruch graniczny to bardzo ważna inicjatywa dla województwa podlaskiego i sąsiadów z Białorusi, a dotyczy ok. 2 mln ludzi zamieszkujących to "pogranicze Europy i Białorusi".

W akcję włączyły się samorządy z województwa podlaskiego. Apel podpisały m.in. gminy: Siemiatycze, Hajnówka, Sokółka, Narewka, powiaty: augustowski i sejneński. Swoje podpisy złożyły także osoby prywatne, organizacje pozarządowe i osoby zgromadzone na jednym z portali społecznościowych.

"Robimy to dlatego, bo wierzymy w dobre sąsiedztwo między Polską i Białorusią. Wierzymy, że może to być sąsiedztwo przyjazne. Wierzymy, że może to być sąsiedztwo dwóch krajów europejskich. Wierzymy w perspektywę europejską dla Białorusi" - powiedział o powodach zorganizowania tej akcji Tyszkiewicz, który jest także szefem parlamentarnego zespołu ds. Białorusi.

Na koniec zgromadzeni na Rynku Kościuszki uczestnicy akcji wypuścili w niebo niebieskie baloniki z napisem "Chcemy małego ruchu granicznego" oraz przyczepionym do nich apelem do władz białoruskich w tej sprawie. Jak powiedział Tyszkiewicz, ma być to "symbol solidarności z sąsiadami z Białorusi, którzy mają dzisiaj coraz więcej trudności w przekraczaniu granicy".

Tyszkiewicz przypomniał też, że w ubiegłym tygodniu Ambasada Białorusi w Polsce podała informację, iż notę dyplomatyczną w sprawie małego ruchu granicznego przekaże stronie polskiej do końca tego roku. Wymiana not jest potrzebna, by przepisy mogły wejść w życie.

Apel wraz z podpisami planowano złożyć po południu w Konsulacie Generalnym Republiki Białoruś w Białymstoku, jednak był on zamknięty. Dokumenty zostaną więc wysłane pocztą.

Rzecznik Ambasady Białorusi w Polsce Aleksij Zielenko powiedział w środę PAP, że strona białoruska jest za jak najszybszym wprowadzeniem w życie umowy o małym ruchu granicznym. Jednak, jak dodał, głównym problemem są kwestie techniczne (m.in. wyposażenie konsulatów, przejść granicznych), dlatego umowa o małym ruchu granicznym mogłaby zacząć obowiązywać dopiero pod koniec roku.

Rzecznik zaznaczył, że dopiero wtedy strona białoruska przekaże Polsce notę dyplomatyczną. Dodał, że przepisy wchodzą w życie po 30 dniach od daty wymiany not, więc przejścia i konsulaty muszą być na ten czas gotowe.

Zielenko stwierdził też, że istniejący obecnie "poziom stosunków" pomiędzy Polską a Białorusią utrudnia wprowadzenie tych przepisów. Dodał, że "napięte stosunki" nie pozwalają zorganizować np. dodatkowych konsultacji czy spotkań.

Przepisy o małym ruchu granicznym dałyby mieszkańcom strefy po 30 km po obu stronach granicy polsko-białoruskiej możliwość jej przekraczania bez wiz, a jedynie na podstawie stosownych zaświadczeń. W tej strefie mieszka łącznie ok. 1,7 mln obywateli Polski i Białorusi.

Po stronie polskiej umowa objęłaby gminy i miasta województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego zamieszkane przez 590 tys. osób, w tym m.in. Białą Podlaską, Augustów, Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Sokółkę, Siemiatycze, a po stronie białoruskiej: rady wiejskie i miasta, zamieszkane przez ok. 1 mln 100 tys. osób, w tym Brześć i Grodno. (PAP)

swi/ kow/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz