Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Archeolodzy znaleźli grodzisko bałtyjskie

0
Podziel się

Archeolodzy z Muzeum Okręgowego w Suwałkach znaleźli we wsi Rowele
(Podlaskie) grodzisko bałtyjskie z V lub VI wieku oraz drobne przedmioty świadczące o tym, że
grodzisko pochodzi ze schyłku okresu rzymskiego - poinformował PAP dyrektor muzeum Jerzy
Brzozowski.

bEhSccER

Archeolodzy z Muzeum Okręgowego w Suwałkach znaleźli we wsi Rowele (Podlaskie) grodzisko bałtyjskie z V lub VI wieku oraz drobne przedmioty świadczące o tym, że grodzisko pochodzi ze schyłku okresu rzymskiego - poinformował PAP dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski.

Do końca roku zostanie sporządzona dokumentacja, która trafi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz konserwatora zabytków, by jak najprędzej objąć to miejsce ochroną konserwatorską.

Archeolodzy dokonali odkrycia w kwietniu tego roku. Po badaniach ustalili, że na Górze Zamczysko koło Wiżajn istniało grodzisko, a wokół niego było intensywne osadnictwo.

bEhSccET

Grodzisko nie było duże - zajmowało powierzchnię 30 na 40 metrów. Samo miejsce na wzgórzu nie było intensywnie zamieszkiwane. Według Brzozowskiego służyło jako miejsce schronienia w razie niebezpieczeństwa, przed napastnikami. Bałtowie - przodkowie Jaćwingów - prowadzili często lokalne wojny.

Badania na Suwalszczyźnie były prowadzone w ramach programu Archeologiczna Mapa Polski. Archeologów zainteresowała nazwa Góra Zamczysko. Przed przystąpieniem do badań jeden z rolników poinformował ich, gdzie dokładnie istniał - jak to powiedział - zamek jaćwieski. Okazało się, że z grodziska pozostały jedynie resztki wału.

Archeolodzy po wstępnych gruntowych poszukiwaniach znaleźli drobne fragmenty ceramiki i zabytki krzemienne, na podstawie których ustalili, że gród pochodzi z końca okresu rzymskiego, schyłku V lub VI wieku.

"Takich nieodkrytych grodzisk jest z pewnością jeszcze wiele. One często są odnajdywane przypadkiem, tak jak to w Rowelach" - powiedział Brzozowski.

bEhSccEZ

To trzecie odkrycie archeologów z Suwałk w ostatnich 20 latach. Wcześniej znaleźli grodziska w Osinkach i Szurpiłach. Na Suwalszczyźnie we wsi Szwajcaria istnieje także cmentarzysko jaćwieskie - 500 kurhanów zawierających grobowce m.in. z okresu rzymskiego, czasu wędrówek ludów i nieliczne z okresu wczesnego średniowiecza.

Przodkowie Jaćwingów przywędrowali na ziemie dzisiejszej Suwalszczyzny ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami. Jaćwingowie zostali podbici we wczesnym średniowieczu przez Zakon Krzyżacki. (PAP)

bur/ hes/

bEhSccFu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)