Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Chór z Białorusi i Rumunii laureatami Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej

0
Podziel się:

Chór Duchowieństwa Diecezji Grodzieńskiej z Grodna na Białorusi oraz Chór
Duchowieństwa Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej z Redeut'c w Rumunii zostały laureatami I nagrody
Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce (Podlaskie).

Chór Duchowieństwa Diecezji Grodzieńskiej z Grodna na Białorusi oraz Chór Duchowieństwa Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej z Redeut'c w Rumunii zostały laureatami I nagrody Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce (Podlaskie).

W tym roku nie przyznano Grand Prix.

W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział blisko dwadzieścia chórów m.in. z Polski, Białorusi, Czarnogóry, Niemiec, Litwy i Rosji. Większość to zespoły parafialne, które na co dzień występują w czasie uroczystości religijnych.

W sobotę w Hajnówce, gdzie od środy do piątku w soborze św. Trójcy odbywały się przesłuchania konkursowe, międzynarodowe jury ogłosiło laureatów festiwalu. Imprezę zakończą trzy koncerty galowe: w soborze św. Trójcy w Hajnówce, a także białostockiej cerkwi Hagia Sophia oraz tamtejszej Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Chór Duchowieństwa Diecezji Grodzieńskiej z Grodna na Białorusi, zdobywca I nagrody, powstał w 2002 roku. Tworzą go duchowni Diecezji Grodzieńskiej. Chór występował już wcześniej na "Hajnowskich Dniach Muzyki Cerkiewnej" w 2004 roku.

Chór Duchowieństwa Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej z Redeut'c w Rumunii, zdobywca równorzędnej I nagrody, powstał w 1996 roku. Tworzy go duchowieństwo z tego miasta oraz śpiewacy świeccy. W repertuarze, oprócz śpiewów cerkiewnych, znajdują się pieśni patriotyczne i ludowe wykonywane w języku rumuńskim i w innych językach.

Jury przyznało w tym roku nagrody w kategoriach: chórów innych, chórów parafialnych polskich, chórów parafialnych zagranicznych, chórów dziecięco-młodzieżowych. Przyznano też trzy wyróżnienia indywidualne.

Organizatorzy hajnowskiego festiwalu podają, że to jego 31. edycja. Choć impreza pod nazwą Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej organizowana jest od 2002 roku, podkreślają jednak ciągłość festiwalu w Hajnówce, bo taki - choć pod inną nazwą - odbywał się w tamtejszym soborze od wielu lat.

Do 2001 roku był w regionie jeden festiwal muzyki cerkiewnej odbywający się w Hajnówce, doszło jednak do nieporozumień i obecnie są to dwie imprezy dla miłośników śpiewu cerkiewnego - jedna w Hajnówce, druga w Białymstoku.

Cerkiew patronuje festiwalowi w Hajnówce. Z inicjatywy zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy powstał społeczny komitet i stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej", które go organizują. Pomagają w tym m.in. miejscowe samorządy.

W tym roku ta impreza została wyróżniona medalem im. księcia Konstantego Ostrogskiego, który przyznaje kapituła przy redakcji miesięcznika "Przegląd Prawosławny". Otrzymała także tytuł "Podlaska marka roku", przyznawany z inicjatywy samorządu województwa.

W połowie maja w Białymstoku rozpocznie się 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2012". To festiwal pod tą nazwą przez wiele lat odbywał się w Hajnówce. W 2003 roku - gdy Cerkiew wycofała swoje poparcie organizatorom tej imprezy, co oznaczało m.in. brak możliwości koncertowania w soborze św. Trójcy - został jednak przeniesiony do stolicy województwa podlaskiego.

Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. Ocenia się, że mieszka tam około połowy wszystkich osób wyznania prawosławnego w naszym kraju, których liczbę szacuje się na 550-600 tys. (PAP)

swi/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)