Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Część polskich muzułmanów obchodzi Święto Aszura

0
Podziel się:

W kalendarzu muzułmańskim przypada w środę szyickie Święto Aszura, dzień
postu i pokuty, odnotowywane także przez część wyznawców islamu w naszym kraju. W niektórych
gminach muzułmańskich odbyły się z tej okazji okolicznościowe modlitwy.

bEsttEad

W kalendarzu muzułmańskim przypada w środę szyickie Święto Aszura, dzień postu i pokuty, odnotowywane także przez część wyznawców islamu w naszym kraju. W niektórych gminach muzułmańskich odbyły się z tej okazji okolicznościowe modlitwy.

Tradycja żałobnego dnia Aszura wiąże się z wydarzeniem z historii islamu. Chodzi o śmierć w bitwie pod Karbalą w 680 roku imama Husajna - potomka Fatimy, córki Mahometa.

Na wieść o rodzinnej tragedii, zrozpaczona Fatima wymieszała wszystkie potrawy przygotowane na radosne przyjęcie. Dlatego w ten dzień muzułmanie przygotowują kompot z nieparzystej liczby gatunków suszonych owoców (najczęściej siedmiu).

bEsttEaf

Dla szyitów to najważniejsze święto. Z tej okazji urządzają widowiska pasyjne odtwarzające śmierć imama Husajna, wnuka Mahometa, uczestniczą też w pochodach przez miasto, raniąc sobie głowy mieczami i uderzając się metalowymi biczami.

Polscy wyznawcy islamu są w większości sunnitami. O święcie Aszura pamiętają bardziej ze względu na tradycję ich przodków, niż z powodów religijnych. Traktują to także jako wyraz szacunku dla szyickiego odłamu islamu.

"To podkreślenie wagi tego dnia pokuty i postu - bardziej spotkania, modlitwy intencyjne" - powiedział PAP mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

W środę w południe okolicznościowe modlitwy odbyły się w meczecie w Bohonikach. Wieczorem w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku odbędzie się modlitwa intencyjna i kolacja z okazji Dnia Aszura. "Panie ugotują tradycyjny kompot z różnych owoców" - dodał mufti Miśkiewicz.

bEsttEal

Przedstawiciele MZR oceniają, że w Polsce jest ok. 5 tys. muzułmanów pochodzenia tatarskiego. Największe skupiska polskich wyznawców islamu są na Białostocczyźnie. Ich najważniejsze w roku święta religijne, to Kurban Bajram (Święto Ofiarowania) i Ramadan Bajram (zakończenia postu).

Liczbę wszystkich wyznawców islamu w naszym kraju szacuje się na ok. 25-30 tys. osób. Są to przede wszystkim studenci, biznesmeni, dyplomaci i uchodźcy z państw islamskich. (PAP)

rof/ bos/ jbr/

bEsttEaG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)