Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Czyżew - miastem od 1 stycznia 2011 r.

0
Podziel się:

Czyżew - Osada na Podlasiu będzie od 1 stycznia 2011 roku nowym miastem.
Czyżewianie przywitają Nowy Rok hucznie na rynku już jako mieszkańcy miasta, które w nazwie pozbywa
się drugiego członu i liczy na przyciągnięcie inwestorów dzięki zniesieniu opłat za tzw.
odrolnienie gruntów.

bEJmyayd

Czyżew - Osada na Podlasiu będzie od 1 stycznia 2011 roku nowym miastem. Czyżewianie przywitają Nowy Rok hucznie na rynku już jako mieszkańcy miasta, które w nazwie pozbywa się drugiego członu i liczy na przyciągnięcie inwestorów dzięki zniesieniu opłat za tzw. odrolnienie gruntów.

Dla Czyżewa to powrót do statusu miasta po 140 latach.

Wójt Anna Bogucka, która od 1 stycznia będzie automatycznie burmistrzem Czyżewa ma w sylwestrowy wieczór dostać uroczyście od królewskiego orszaku symboliczne klucze do bram miasta. Zaplanowano koncerty, konkursy, pokaz sztucznych ogni.

bEJmyayf

Jak powiedziała PAP Bogucka, odzyskanie praw miejskich to powrót do historycznych tradycji Czyżewa, ale też szansa na przyciągnięcie inwestorów. Podkreśliła, że jedną z bardzo ważnych korzyści, jaką daje zmiana statusu jest zwolnienie potencjalnych inwestorów z opłat za tzw. odrolnienie gruntów, czyli wyłączenie gruntów spod produkcji rolnej. We wsi trzeba za to płacić, czasem - jak powiedziała - nawet kilkaset tysięcy złotych.

Bogucka podkreśliła, że Czyżew zabiega o inwestorów. Są już na ukończeniu prace nad wnioskiem o unijną dotację na przygotowanie terenów pod inwestycje.

Od 1 stycznia zmieni się nie tylko charakter Czyżewa, ale także rozszerzą się granice administracyjne tego miasta. W jego skład wejdą wsie Czyżew Stacja i Czyżew Złote Jabłko. "Pozostanie ulica o tej wdzięcznej nazwie: Złote Jabłko" - dodała Bogucka.

Zmiany administracyjne oznaczają jednak, że mieszkańcy będą musieli wymieniać dokumenty. Już wiadomo, że nie wszyscy. Okazuje się bowiem, że część z nich już miała w dokumentach nazwę Czyżew. Bogucka podkreśla, że zmiany w nazewnictwie, które wejdą w życie z nowym rokiem "uporządkują duże zamieszanie, jakie dotychczas występuje w tym zakresie". Funkcjonowały bowiem w obiegu, a także w dokumentach różne nazwy: Czyżew, Czyżew - Osada (z myślnikiem i bez myślnika), co powodowało wiele niejasności i problemów, m.in. prawnych. Dodała, że wiele razy urząd musiał wydawać zainteresowanym osobom zaświadczenia o tym, jaka obowiązuje właściwa nazwa.

bEJmyayl

Mieszkańcy nie będą płacić za wymianę dowodów osobistych, praw jazdy i dowodów rejestracyjnych pojazdów. Wymiana dowodów jest bezpłatna, natomiast koszty wymiany dowodów i praw jazdy pokryją starostwo powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem i gmina Czyżew. Bogucka podkreśliła, że jeszcze nie wiadomo, ile to będzie kosztowało oba samorządy. Wymiana dokumentów będzie bezpłatna do czerwca 2011 roku.

Czyżew po zmianach administracyjnych będzie liczył ponad 2,6 tys. mieszkańców, cała gmina 6,8 tys. Bogucka podkreśla, że zabudowa w Czyżewie i układ urbanistyczny w tej miejscowości ma charakter miejski, a znikoma ilość mieszkańców żyje z tradycyjnego rolnictwa. "Ludzie pracują w różnych zakładach pracy" - dodała.

Bogucka podkreśliła, że zmiany administracyjnej chcieli sami mieszkańcy. Za zmianami opowiedziało się około 80 proc. mieszkańców - wynika z przeprowadzanych w tej sprawie konsultacji społecznych.

Gmina Czyżew - Osada nadała w 2007 roku honorowe obywatelstwo tej miejscowości - jako pierwsza gmina w Polsce - prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu. Jak podkreślają miejscowe władze, tytuł został przyznany prezydentowi przede wszystkim w uznaniu jego związków rodzinnych z tymi terenami (w młodości L. Kaczyński przyjeżdżał tu do kuzynów we wsi Ołdaki - Magna Brok - PAP).

bEJmyaym

W ostatnich latach w Podlaskiem miastami zostały: Michałowo i Krynki. Od 1 stycznia 2011 r. w Polsce przybędzie pięć nowych miast. Oprócz Czyżewa będą to: Wolbórz, Nowe Brzesko, Pruchnik i Gościno. W 2011 roku w Polsce będzie 908 miast.

Iza Próchnicka (PAP)

kow/ ju/ jbr/

bEJmyayG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)