Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Firmy budowlane dominują wśród firm ogłaszających upadłość

0
Podziel się:

Firmy budowlane dominują wśród podlaskich przedsiębiorstw, które w 2012
roku ogłosiły upadłość. Z danych sądów wynika, że w regionie upadłość ogłosiło19 firm.

Firmy budowlane dominują wśród podlaskich przedsiębiorstw, które w 2012 roku ogłosiły upadłość. Z danych sądów wynika, że w regionie upadłość ogłosiło19 firm.

Sprawami upadłościowymi zajmują się w regionie trzy sądy:w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Sąd Rejonowy w Białymstoku w 2012 roku ogłosił upadłość 16 firm (w tym 11 upadłości likwidacyjnych). Sąd Rejonowy w Suwałkach nie ogłosił żadnej upadłości, choć wpłynęło do niego w 2012 roku 20 wniosków o upadłość, w tym 1 o upadłość konsumencką. Trzy wnioski są jeszcze w trakcie rozpatrywania. Upadłość trzech firm ogłosił w 2012 roku Sąd Rejonowy w Łomży, w 2011 roku była jedna upadłość. W 2011 roku sąd w Białymstoku ogłosił upadłość 13 firm, suwalski sąd ani jednej - choć było 7 takich wniosków.

Sądy nie dysponują informacją, ile osób w upadłych firmach straciło pracę.

Z danych białostockiego sądu wynika, że w 2012 roku głównie upadały firmy budowlane. Także w tej branży było sporo zwolnień grupowych. Marzanna Wasilewska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy poinformowała, że w ubiegłym roku wskutek zwolnień grupowych, przeprowadzonych w 43 firmach, pracę miały stracić 683 osoby. 604 z nich dostały wypowiedzenia. Było to mniej niż w 2011 r. Wówczas 60 firm zgłosiło zamiar zwolnienia 889 osób, z czego 856 dostało wypowiedzenia.

W 2012 roku najwięcej osób - 197 - straciło grupowo pracę w branży przetwórstwa mięsa. Miało to związek z kłopotami jednego dużego zakładu - Przemysłu Mięsnego Białystok (PMB). 166 pracowników zgłoszono do zwolnienia w branży budowlanej, 88 kolejnych zwolniono w hurtowym handlu żywnością i napojami, 80 osób w handlu, 32 w bankowości, po 26 w transporcie i produkcji łodzi, 21 w branży ubezpieczeń.

25 stycznia 2013 roku sąd zamienił upadłość układową spółki PMB na likwidacyjną. Pracę w firmie straci kolejnych 300 osób."Wypowiedzenia są już przygotowane. Syndyk zapoznaje się z danymi na temat skali wierzytelności, majątku upadłej firmy" - powiedziała PAP syndyk PMB Alina Sobolewska.

Spółka PMB w ostatnim czasie współpracowała z około tysiącem producentów i dostawców mięsa. Pomoc prawną rolnikom zaoferowała Podlaska Izba Rolnicza.

Ekonomista Zbigniew Sulewski z Centrum im. Adama Smitha podkreśla, że kłopoty lokalnych firm budowlanych wynikają z faktu, iż zazwyczaj są one podwykonawcami u dużych firm, które wygrywają przetargi. Gdy upada duża firma, jeszcze bardziej dotyka to jej podwykonawców, bo nawet gdy wpływają pieniądze, to najpierw do głównego wykonawcy. Sulewski podkreśla, że dużym firmom również łatwiej się bronić w kryzysie.

Sulewski ocenia, że sytuacja branży budowlanej będzie się jeszcze pogarszać, gdyż mniej będzie inwestycji drogowych czy w budownictwie przemysłowym, bo spada liczba zamówień publicznych w tych dziedzinach. Kończą się też pieniądze unijne. Badania przeprowadzone przez ekspertów z Centrum wskazują także, że ograniczane będą także prywatne inwestycje.

Stopa bezrobocia na koniec 2012 roku wynosiła w Podlaskiem 14,2 proc. Bez pracy pozostawało 68,7 tys. osób, i było to o prawie o 2 tys. osób więcej niż w listopadzie 2012 r. Największe bezrobocie utrzymuje się m.in. w powiatach grajewskim (22,1 proc.) i sejneńskim (20,1 proc.) oraz kolneńskim (19,1 proc.). (PAP)

kow/ rof/ bur/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)