Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Jesienią 25 bobrów czeka przeprowadzka

0
Podziel się:

25 bobrów może być jesienią odłowionych i przesiedlonych w Podlaskiem
dzięki dotacji, jaką na ten cel przyznał Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w
Białymstoku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Białymstoku - poinformowała rzeczniczka RDOŚ
Małgorzata Wnuk.

25 bobrów może być jesienią odłowionych i przesiedlonych w Podlaskiem dzięki dotacji, jaką na ten cel przyznał Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Białymstoku - poinformowała rzeczniczka RDOŚ Małgorzata Wnuk.

Jak wyjaśniła Wnuk, przesiedlenia bobrów są jedną z metod ograniczania szkód, jakie te zwierzęta będące pod ochroną wyrządzają na łąkach i w lasach. W północno-wschodniej Polsce tych szkód jest coraz więcej. W tym roku na wypłaty odszkodowań rolnikom RDOŚ zabrakło już pieniędzy.

Fundusz przyznał RDOŚ na odłowy 20 tysięcy złotych. Jak podała Wnuk, pieniędzy tych wystarczy zaledwie na odłowienie i przesiedlenie bobrów z miejsc, gdzie powodują podtopienia dróg czy przepustów.

"Kolejnym problemem jest to, że nie ma dokąd odłowionych bobrów przesiedlać. W Polsce żyje ok. 45 tys. bobrów, w województwie podlaskim - 15 tys. Oznacza to, że 1/3 populacji bobrów mieszka na terenie jednego województwa, przez co zagęszczenie jest duże i bardzo trudno znaleźć miejsce, gdzie nie byłoby jeszcze rodziny bobrowej. A zbyt duża liczba osobników w jednym miejscu może spowodować, ze bobry zaczną ze sobą walczyć" - dodała Wnuk.

Odłowione bobry będą przesiedlane do rezerwatu bobrów "Nietupa" koło Krynek i do rezerwatu "Ostoja bobrów Marycha" koło Krasnopola.

W 2009 roku rolnicy złożyli do RDOŚ w Białymstoku 10 wniosków o odłów bobrów. RDOŚ wydała pozwolenia na odłów 7 bobrów na terenach powiatów białostockiego i suwalskiego, ale udało się odłowić zaledwie jedno zwierzę. W 2009 roku rolnicy złożyli w Podlaskiem 840 wniosków o wypłaty odszkodowań za szkody spowodowane przez bobry. RDOŚ wypłaciła rolnikom ponad 800 tys. zł. Pieniędzy brakuje, RDOŚ wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o uruchomienie rezerw na wypłaty odszkodowań. Decyzji jeszcze nie ma.

RDOŚ podkreśla, że bobry - mimo iż przyczyniają się do zalewania pól i łąk, niszczą drzewostan - mają także pozytywny wpływ na przyrodę. Przyczyniają się bowiem do odtwarzania pierwotnych stosunków wodnych w środowisku. "W tworzonych przez bobry zbiornikach wodnych rozpoczynają się procesy torfowiskowe i pojawiają się rzadkie gatunki owadów wodnych" - dodała Wnuk.(PAP)

kow/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)