Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Jest koncepcja przebudowy rezerwatu pokazowego w Białowieży

0
Podziel się:

Propozycja pracowni projektowej Architriada z Pruszkowa wygrała konkurs na
koncepcję przebudowy rezerwatu pokazowego żubrów Białowieskiego Parku Narodowego.

Propozycja pracowni projektowej Architriada z Pruszkowa wygrała konkurs na koncepcję przebudowy rezerwatu pokazowego żubrów Białowieskiego Parku Narodowego.

Rezerwat pokazowy jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów przyjeżdżających do Puszczy Białowieskiej.

W zagrodach w rezerwacie pokazowym przebywają nie tylko żubry. Są tam także inne zwierzęta: tarpany, żubronie (krzyżówki żubra i bydła domowego), wilki, ryś, dziki. Turyści oglądają te zwierzęta, wędrując po ścieżkach. Można zwiedzać rezerwat z przewodnikiem albo indywidualnie.

Nowa koncepcja ma uatrakcyjnić to miejsce. Chodzi m.in. o nastawienie na większą aktywność turystów, także nowe środki przekazu. Konkurs dotyczył także nowych pomysłów na sąsiednie grunty wokół rezerwatu, które znajdują się na terenie zarządzanym przez leśników. Rozważane są np. przejażdżki.

Pierwszy konkurs na koncepcję przebudowy ogłoszony został w 2010 roku, ale trzeba było go powtórzyć, bo wpłynęła wówczas tylko jedna propozycja. Tym razem wpłynęło pięć ofert, ostatecznie zwycięzcę wybierano z trzech propozycji. Wręczenie nagród zaplanowano na 9 września.

Jerzy Dackiewicz, nadleśniczy Ośrodka Hodowli Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego powiedział PAP, że w każdej z ofert można było znaleźć coś dobrego. Teraz zwycięska pracownia będzie przygotowywała projekt, biorąc też pod uwagę sugestie zamawiającego.

Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Zdzisław Szkiruć zwrócił uwagę, że nowa koncepcja ma rozwiązać problem dotyczący rezerwatu pokazowego i infrastruktury turystycznej wokół niego.

Powiedział, że chodzi o elementy produktu turystycznego i powiązanie różnych atrakcji tego miejsca (rezerwatu, muzeum parku, ścieżek edukacyjnych, tras dla bryczek konnych, itp.) w taki sposób, by turysta mógł tu ciekawie spędzić jak najwięcej czasu.

Cały projekt rozłożony będzie na lata, ma kosztować kilkanaście mln zł. Dyrektor Szkiruć, pytany o możliwości jego sfinansowania powiedział, że wkład własny do programów unijnych mógłby pochodzić z pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Liczy na możliwości Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego i innych źródeł.

W 2011 roku Białowieski Park Narodowy obchodzi swoje 90-lecie, ale żadnych hucznych obchodów nie organizuje. W 1921 roku powstało leśnictwo "Rezerwat", które uważa się za początek istnienia parku. W 1932 rezerwat został przekształcony w "Park Narodowy w Białowieży". Nazwa Białowieski Park Narodowy funkcjonuje od 1947 roku.

To światowa ostoja żubra. W polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje około 470 tych zwierząt.

Park zajmuje 10,5 tys. ha, jedną szóstą polskiej części Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy od lat zabiegają o jego powiększenie, na razie jednak nie ma na to zgody samorządów lokalnych. (PAP)

rof/ je/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)