Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 13:49

Podlaskie Koncerty Organowe rozpoczną się w sobotę

Organiści z Polski, Szwecji, Finlandii, Danii i USA wystąpią podczas tegorocznych Podlaskich Koncertów Organowych, które w sobotę rozpocznie koncert w Białowieży (Podlaskie) - poinformowali w środę organizatorzy. W sumie będzie to ponad 20 koncertów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Organiści z Polski, Szwecji, Finlandii, Danii i USA wystąpią podczas tegorocznych Podlaskich Koncertów Organowych, które w sobotę rozpocznie koncert w Białowieży (Podlaskie) - poinformowali w środę organizatorzy. W sumie będzie to ponad 20 koncertów. *

Podlaskie Koncerty Organowe potrwają do końca sierpnia. Koncerty odbywać się będą w kościołach w Hajnówce, Białymstoku, Białowieży i Łapach.

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej w Białymstoku kierownik artystyczny festiwalu, Józef Kotowicz, warunkiem, aby koncerty mogły się odbyć w danym kościele, jest posiadanie sprawnych oraz ciekawych i zróżnicowanych brzmieniowo organów.

Kotowicz zapowiedział, że w tegorocznej edycji koncertów będzie można usłyszeć nie tylko utwory Jana Sebastiana Bacha czy Wolfganga Amadeusza Mozarta, ale też mało znaną muzykę skandynawską i amerykańską.

W Białymstoku organiści zaprezentują swoje umiejętności m.in. w kościele Św. Kazimierza, gdzie znajdują się siódme co do wielkości organy w kraju. Według Kotowicza, mają one bardzo wysokie walory brzmieniowe.

W białostockiej katedrze odbędą się już tradycyjnie 16. Katedralne Koncerty Organowe. Organiści będą grać na ponadstuletnich organach. Dodatkowo odbędzie się koncert w Starej Farze, w starym kościółku przy katedrze, gdzie znajdują się unikatowe na skalę Polski barokowe organy.

Jak tłumaczył w rozmowie z PAP Kotowicz, muzyka organowa jest dość specyficzną muzyką, która trafia do melomanów o wyrobionym guście. Ale - jak zauważył - co roku koncerty przyciągają wielu zainteresowanych. Według niego walorem jest to, że występują organiści spoza kraju, którzy prezentują utwory kompozytorów mało znanych w Polsce.

Kotowicz jest nauczycielem gry na organach w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. Powiedział, że mimo iż nauka gry na organach jest wyjątkowo trudna, to co roku do klas o tym profilu jest więcej chętnych niż miejsc. Wyjaśnił, że do gry na organach używa się nie tylko rąk, ale również stóp do naciskania specjalnych pedałów, dlatego umiejętność gry jest tym trudniejsza, bo wymaga połączenia tych elementów. (PAP)

swi/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz