Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Laurki od dzieci i NFZ - "Mamo jesteś potrzebna"

0
Podziel się

Na specjalnych laurkach, rozdawanych mamom przez dzieci z okazji Dnia
Matki, podlaski NFZ zachęca kobiety do wykonywania profilaktycznych badań cytologicznych.

bEivlbLV

*Na specjalnych laurkach, rozdawanych mamom przez dzieci z okazji Dnia Matki, podlaski NFZ zachęca kobiety do wykonywania profilaktycznych badań cytologicznych. *

W akcji pod hasłem "Mamo jesteś potrzebna" bierze udział 35 tys. dzieci ze szkół i przedszkoli w 30 miejscowościach w Podlaskiem - poinformował we wtorek rzecznik podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Dębski. Akcja trwa już od kilku dni, zakończy się w środę w Dniu Matki. To czwarta taka kampania skierowana do mam, którą zorganizował NFZ.

Laurka to kolorowanka przedstawiająca chłopca i dziewczynkę, wręczających mamie serduszka. Jest też hasło "Mamo jesteś potrzebna!" Na odwrocie laurki, która jest przeznaczona do pokolorowania przez dzieci, jest informacja o celu akcji, konieczności wykonywania cytologii, miejscach, gdzie bezpłatnie można robić takie badanie.

bEivlbLX

"Akcja służy upowszechnieniu wśród młodych kobiet przekonania o konieczności wykonywania regularnych badań. Cytologia ponawiana nie rzadziej niż co trzy lata pozwala na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, gdy mogą być jeszcze wyleczalne" - wyjaśnia Dębski.

"Mama zajmuje szczególne miejsce w życiu i sercu dziecka. Uczy co jest dobre, a co złe. Kocha, chroni, pociesza i strzeże dziecięcych sekretów, jest potrzebna swemu dziecku szczęśliwa i zdrowa" - napisano na laurce. NFZ dodaje, że w związku z tym mamy nie mogą zapominać, że powinny dbać o swoje zdrowie.

Rzecznik dodał, że NFZ ma nadzieję, iż dotarcie do kobiet za pośrednictwem ich dzieci "skutecznie przekona je do zadbania o swoje zdrowie, szczególnie w tym wyjątkowym dniu, w którym każda mama powinna usłyszeć i poczuć, że jest potrzebna".

NFZ przypomina, że co roku na raka szyjki macicy zapada w Polsce cztery tysiące kobiet, a połowa z nich umiera głównie dlatego, że chorobę wykryto zbyt późno.

bEivlbMd

Fundusz przypomina, że z bezpłatnych badań cytologicznych, finansowanych przez NFZ, mogą korzystać kobiety w wieku 25-59 lat, co 36 miesięcy. Jednak wciąż niewiele pacjentek się na nie zgłasza. W Podlaskim zgłasza się zaledwie jedna czwarta kobiet w tym wieku, choć to nieco więcej niż średnia w kraju, która wynosi 22,6 proc.(PAP)

kow/ bno/ jbr/

bEivlbMy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)