Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu będzie miało kościół

0
Podziel się:

Do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (podlaskie) zostanie przeniesiony
zabytkowy XVII-wieczny kościół z miejscowości Boguty, charakterystyczny dla lokalnej architektury
drewnianej. Projekt sfinansuje Unia Europejska, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Podlaskiego.

Do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (podlaskie) zostanie przeniesiony zabytkowy XVII-wieczny kościół z miejscowości Boguty, charakterystyczny dla lokalnej architektury drewnianej. Projekt sfinansuje Unia Europejska, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Muzeum dostanie ponad 3 mln zł, z przeznaczeniem także na przeniesienie do skansenu przykościelnej dzwonnicy, a także budynku wikarówki - plebanii, znajdującej się obecnie w Kuleszach Kościelnych.

Jak powiedziała PAP dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Dorota Łapiak, planowane jest utworzenie w tym obiekcie plebanii księdza Krzysztofa Kluka - patrona muzeum, przyrodnika zasłużonego dla polskiej nauki, autora pierwszej syntezy fauny i flory krajowej. Będzie tam także ekspozycja dotycząca nauk geologicznych.

Kościół, który będzie przeniesiony z Bogut, nie jest tam już użytkowany. "Dla nas to rzecz cenna architektonicznie. To typowy drewniany kościół, charakterystyczny dla naszego terenu" - dodała dyrektor Łapiak. Zakończenie projektu planowane jest na wrzesień 2010 roku. W tym roku najprawdopodobniej kościół będzie jedynie rozebrany i przygotowany do przeniesienia.

Pieniędzy z tego projektu ma też wystarczyć na remonty kilku budynków na terenie skansenu, w tym dużych spichlerzy i młyna.

Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu powstało w 1962 roku. Obecnie jest tam ponad czterdzieści zabytkowych obiektów drewnianych z okresu od XVIII do początków XX wieku. Zbiory liczą ponad 27 tys. eksponatów, w tym 300 maszyn i narzędzi rolniczych. (PAP)

rof/ tot/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)