Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Pięć osób podejrzanych o propagowanie faszyzmu

0
Podziel się:

Pięciu nastolatkom postawiła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zarzuty
propagowania treści faszystowskich i niszczenia mienia w Krynkach (Podlaskie) - poinformowała w
piątek podlaska policja.

Pięciu nastolatkom postawiła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zarzuty propagowania treści faszystowskich i niszczenia mienia w Krynkach (Podlaskie) - poinformowała w piątek podlaska policja.

Kilka tygodni temu w Krynkach i pobliskich Ozieranach nieznani sprawcy namalowali napisy o treściach faszystowskich na kilku budynkach, m.in. garbarni, dawnej piekarni i nieużytkowanego już budynku urzędu miasta.

Jak poinformował Kamil Sorko z zespołu prasowego podlaskiej policji, ponadto w nocy z 26 na 27 sierpnia w Ozieranach "wykrzykiwali hasła i śpiewali piosenki propagujące ustrój faszystowski". Wtedy też zniszczyli tablice informacyjne i stelaże w tej miejscowości.

Zatrzymania osób podejrzanych miały miejsce w czwartek rano. W sumie policjanci weszli do 14 mieszkań w Krynkach i Białymstoku. Zatrzymano czterech młodych mężczyzn w wieku 17-18 lat. Piątą podejrzaną osobą jest ich przebywający akurat w szpitalu kolega.

Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Sokółki i Białegostoku pod nadzorem białostockiej prokuratury okręgowej.

Prokuratury okręgowe w regionie: w Suwałkach, Łomży i Białymstoku zajmują się serią incydentów o charakterze rasistowskim, nacjonalistycznym, do których doszło w kilku miejsach w województwie.

Sprawcy umieścili na synagodze faszystowskie napisy, w gminie Puńsk zamieszkiwanej przez mniejszość litewską zamazano białą i czerwoną farbą litewskie nazwy na dwujęzycznych polsko-litewskich tablicach z nazwami miejscowości, zniszczono też pomnik w puńskim skansenie. Była też próba podpalenia Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. W Jedwabnem zbeszczeszczono pomnik upamiętniający mord Żydów dokonany 70 lat temu przez grupę ich polskich sąsiadów z inspiracji Niemców. Na murze okalającym pomnik napisano farbą "Nie przepraszam za Jedwabne", "Byli łatwopalni", były też swastyki, farbą oblano napisy na pomniku oraz spalono drewnianą macewę, która jest elementem pomnika.(PAP)

rof/ kow/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)