Notowania

wiadomości
15.02.2012 12:02

Podlaskie: Ponad 2,2 mln zł dofinansowania z UE na rozwój wsi

Ponad 2,2 mln zł dofinansowania z UE mogą otrzymać m.in. gminy, instytucje kultury czy organizacje pozarządowe na projekty związane z rozwojem wsi w części województwa podlaskiego. W środę ruszył nabór wniosków w dwóch konkursach.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ponad 2,2 mln zł dofinansowania z UE mogą otrzymać m.in. gminy, instytucje kultury czy organizacje pozarządowe na projekty związane z rozwojem wsi w części województwa podlaskiego. W środę ruszył nabór wniosków w dwóch konkursach. *

Organizuje je Lokalna Grupa Działania (LGD) "Puszcza Knyszyńska". Działa ona na terenie gmin: Czarna Białostocka, Gródek, Juchnowiec Kościelny, Michałowo, Supraśl, Wasilków i Zabłudów.

Dofinansowanie można otrzymać w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. W środę ogłoszono dwa konkursy: pierwszy dotyczy większych inwestycji i skierowany przede wszystkim do samorządów. Drugi, to tzw. małe projekty, które mają uatrakcyjnić życie mieszkańców wsi. Tu o pieniądze mogą ubiegać się także np. osoby fizyczne. Wnioski można składać do 28 lutego.

Jak poinformował PAP w środę prezes LGD "Puszcza Knyszyńska" Adam Kamiński, w pierwszym konkursie na "odnowę i rozwój wsi" do podziału jest blisko 1,1 mln zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się przede wszystkim gminy, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Maksymalnie mogą uzyskać do 75 proc. unijnej dotacji na daną inwestycję, nie może ona jednak przekraczać 500 tys. zł.

Kamiński powiedział, że w tym działaniu będą się liczyć projekty inwestycyjne. Wnioski mogą dotyczyć np. budowy placu zabaw, boiska, remontu świetlicy czy remizy, a także zakupu oświetlenie na tzw. orliki.

Dodał, że w poprzednich konkursach było zaledwie kilka projektów, których wartość przekraczała 500 tys. zł. Np. na budowę remizy strażackiej w Wasilkowie przekazano 500 tys. zł dofinansowania. Natomiast - jak zauważył Kamiński - więcej było projektów wartych do 100 tys. zł, gdzie dofinansowanie było odpowiednio niższe.

W drugim konkursie, na tzw. małe projekty zostało przeznaczonych do podziału ponad 1,16 mln zł. Również można otrzymać dofinansowanie do 75 proc. wartości projektu, nie może przekraczać ono jednak 25 tys. zł. O dotację mogą ubiegać się m.in. stowarzyszenia, spółki, gminy, instytucje kultury, parafie a także osoby fizyczne.

Kamiński powiedział, że mogą to być projekty np. na naprawę pomników, zakup komputerów do świetlicy, organizację festynu czy też zakup rowerów czy kajaków. Dodał, że takie projekty są ważne nie tylko dla społeczności lokalnej, ale uatrakcyjnią też te miejsca turystycznie. (PAP)

swi/ rof/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz